Tajemnicza łuna na polskim niebie. Rosja tłumaczy wizytę „UFO”

Magdalena Kulej
27.12.2017  10:09
Tajemnicza łuna na niebie. Rosja tłumaczy wizytę „UFO”
Tajemnicza łuna na niebie. Rosja tłumaczy wizytę „UFO” Fot: Facebook.com / Damian Pulit - Fotografia

Zagadkowy rozbłysk był widoczny w wielu polskich województwach.

W drugi dzień świąt na polskim niebie zaobserwowano niezwykłe zjawisko. Około 4:30 nad wschodnim horyzontem pojawiło się dziwne światło, które w szybkim tempie zwiększało swoją jasność i obszar występowania.

Jak podaje portal kurierlubelski.pl, zauważyli ją spotterzy z wielu polskich miast, ale świetlista chmura miała być też widziana za granicą. Wielu ze świadków uznało zagadkowy obiekt za UFO i pod takim hasłem publikowało w internecie nagrania ze zdarzenia.

Widać było jasną łunę, która rozbłysła, a potem rozeszła się w jasną, ogromną kulę, której już na nagraniu nie udało się ująć ponieważ nagrywane było telefonem w nocy. Tak jakby się to rozpadło. Wszytko trwało ok 5 minut ok. godziny 4 rano – relacjonuje jeden ze świadków. (lublin112.pl)

Nieco więcej światła na naturę obiektu rzuciły zdjęcia obłoku wykonane z Ługańska na wschodzie Ukrainy. W tym rejonie świata obiekt również był widoczny nad wschodnim horyzontem. Świadczyło to o tym, że jego źródło musiało znajdować się dalej na wschód - w Rosji lub w Kazachstanie - tłumaczy popularyzator nauki Karol Wójcicki z profilu „Z głową w gwiazdach”. (Facebook.com / @zglowawgwiazdach)

Przypuszczenia potwierdziło we wtorek rosyjskie ministerstwo obrony. Jak podaje rmf24.pl, w obwodzie astrachańskim przeprowadzono test międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-12M "Topol". Była to część testu w ramach przygotowań do zwalczania tarczy antyrakietowej.

Rakieta kierowała się w stronę oddalonego o 2000 km na wschód poligonu wojskowego. Zasięg rakiety wynosi ok. 11 000 km więc trajektoria lotu mogła być bardzo wysoka (nawet ponad 2000 km) co pozwoliło na obserwację gazów wylotowych aż ze środkowej Europy – tłumaczy Wójcicki. (Facebook.com / @zglowawgwiazdach)

Zaledwie kilka dni temu podobne zjawisko wywołało sensację w Kalifornii, gdzie SpaceX wystrzeliło rakietę Falcon 9. Tam również mieszkańcy uznali obiekt za dowód na istnienie UFO.

Zobacz tajemniczy obiekt na niebie:

Przeczytaj więcej
Komentarze