Tajemnicze dziury na Księżycu. Mogą skrywać sieć tuneli

Wojciech Kozicki
16.01.2018  14:39
Tajemnicze dziury na księżycu
Tajemnicze dziury na księżycu Fot: NASA / Pascal Lee

NASA zamierza je wykorzystać

Księżyc nadal ma przed ludzkością wiele tajemnic, które pobudzają wyobraźnię. Tym razem astronomowie przeglądający zdjęcia z satelitów, odkryli tam nietypowe dziury.

Jak podaje serwis BGR.com, mają nawet 25 metrów średnicy. Zauważono je dzięki amerykańskiej sondzie kosmicznej Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Wykonuje m.in. mapy topograficzne Księżyca.

Specjaliści z SETI Institute i Mars Institute uspokajają, że nie jest to sprawka kosmitów. Podejrzewają jednak, że prowadzą do podziemnych tuneli. Ich zdaniem powstały dzięki wyciekającej lawie, ale nie wiadomo jak są głębokie. NASA planuje już jednak ich zagospodarowanie.

dziury na powierzchni Księżyca
dziury na powierzchni Księżyca Fot: NASA / Pascal Lee
przekrój księżycowych tuneli
przekrój księżycowych tuneli Fot: NASA/Pascal Lee

Miliard ludzi w kosmosie

Otwory w powierzchni Srebrnego Globu mogą okazać się przydatne w przyszłości. Planowana jest kolonizacja naturalnego satelity Ziemi. Wówczas ludzie mogliby się schronić w takich zagłębieniach. Jest to również świetne miejsce do przechowywania sprzętu. Mogą również służyć jako ochrona przed kosmicznym promieniowaniem.

Być może pierwszymi Ziemianami, którzy zbadają tunele będą Amerykanie. Firmy takie jak SpaceX, Blue Origin i Bigelow Aerospace chcą zasiedlić kosmos miliardem ludzi i budować orbitalne hotele.

Chociaż Barack Obama zadał cios marzeniom o podboju innych planet, obecna administracja USA planuje wysłanie ludzi na Srebrny Glob. Będzie to pierwszy przystanek przed Marsem.

krater Philolaus na Księżycu
krater Philolaus na Księżycu Fot: NASA/Pascal Lee
Zagłosuj

Czy twoim zdaniem na Księżycu jest życie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze