Tłusty Czwartek 2018. Kiedy go obchodzimy i czy jest dniem wolnym od pracy?

Magdalena Kulej
01.02.2018  10:05
Tłusty Czwartek 8 lutego.
Tłusty Czwartek 8 lutego. Fot: instagram.com / @caffeprzyulicy

Czas przygotować się na ekstremalnie kaloryczną celebrację.

Żaden pączek nie smakuje tak dobrze, jak ten zjedzony w Tłusty Czwartek. A wielkie święto wszystkich łasuchów zbliża się wielkimi krokami.

W 2018 roku Tłusty Czwartek wypada 8 lutego. Jest on traktowany jak każdy inny dzień roboczy i będzie trzeba pojawić się w pracy czy na zajęciach. Na szczęście dzień ten umilą małe, słodkie przyjemności, bo Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału przed Wielkim Postem. Nie warto żałować sobie kalorii. Polska tradycja mówi, że tego dnia objadanie się jest nie tylko dozwolone, ale i wskazane.

Tłusty Czwartek znany jest dziś jako pączkowe święto, choć popularne są też oponki i faworki, zwane w niektórych częściach kraju chrustem. Według ludowych podań mają zapewnić powodzenie i szczęście w ciągu całego roku. To kolejny powód, by nie odmawiać sobie tej niewątpliwej przyjemności.

Paczek
Paczek Fot: pixabay.com

Słynne przysmaki mogą zniechęcać dbających o linię. Klasyczny pączek to w końcu około 300 kalorii. Mimo to cukiernie każdego roku mają pełne ręce roboty. Jak podaje poranny.pl, piekarnie produkują tego dnia przeciętnie aż 25 razy więcej pączków niż zwykle. Polak zjada ich średnio dwa i pół.

Co ciekawe, dawniej wcale nie objadano się pączkami nadziewanymi dżemem, czekoladą czy budyniem. Wierzono, że pomyślność zapewnią wyroby ze słoniną, boczkiem czy mięsem. Takie przysmaki zapijano obficie wódką.

Nieważne jednak jakie nadzienie wybierze się w Tłusty Czwartek. Ważne, by tego dnia najeść się do syta. Nawet, jeśli oznacza to późniejszy jogging. 

Donut
Zagłosuj

Jaki pączek wybierzesz?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze