Tragiczna pomyłka podczas rezonansu. Maszyna „wessała” człowieka razem z butlą tlenową

Magdalena Kulej
29.01.2018  14:37
Rezonans magnetyczny wessał go razem z butlą tlenową
Rezonans magnetyczny wessał go razem z butlą tlenową Fot: flickr.com / Liz West

Personel zapewniał, że to bezpieczne.

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej szpitala Nair Charitable w hinduskim Bombaju w pomieszczeniu pracowni rezonansu magnetycznego (MRI). Diagnostyka za jego pomocą jest oczywiście całkowicie bezpieczna, o ile zachowane są środki ostrożności. Niestety w tym przypadku nie zostały one dotrzymane.

Podstawową zasadą w przypadku takich badań jest pozbycie się wszelkich metalowych przedmiotów, które mogłyby zostać wessane przez silne magnesy aparatury. 32-letni Rajesh Maru, krewny jednej z pacjentek, zrobił dokładnie to, czego nie powinien.

Jak podaje newindianexpress.com, z niejasnego jeszcze powodu mężczyzna dostał się do pomieszczenia pracowni rezonansu z metalową butlą z tlenem pod wysokim ciśnieniem. Maru miał zostać wcześniej poinformowany przez pracownika szpitala, że urządzenie jest wyłączone i wejście do pomieszczenia z metalową butlą jest bezpieczne.

Rodzina Maru obwinia o tragedię władze szpitala.
Rodzina Maru obwinia o tragedię władze szpitala. Fot: twitter.com / @kompascom

Tragiczny błąd personelu

Niestety fatalny błąd pracownika przypłacił życiem. Mężczyzna nie zdążył zareagować i wypuścić butli z rąk, bo potężne pole magnetyczne w mgnieniu oka wciągnęło go do wnętrza urządzenia. Butla eksplodowała w głębi aparatury. Nieprzytomnego Maru przewieziono na oddział intensywnej terapii, ale nie udało się go uratować. Mężczyzna zmarł kilka minut później na skutek odmy opłucnej.

Tymczasem krewni Maru obwiniają władze szpitala o zaniedbania, które doprowadziły do śmierci 32-latka.

Pojechał tam, aby odwiedzić moją chorą matkę. Ktoś powiedział mu, żeby zabrał ze sobą butlę z tlenem do pokoju MRI, co jest zabronione. Wszystko wydarzyło się z powodu bezmyślności lekarzy i administracji szpitala - powiedział szwagier Maru, Harish Solanki. (newindianexpress.com)

W sprawie prowadzone jest śledztwo. Rzecznik policji w Bombaju, Deepak Deoraj, potwierdził, że z powodu zaniedbań aresztowano już lekarza i młodego członka personelu obsługującego rezonans.

B.Y.L. Nair Charitable Hospital
B.Y.L. Nair Charitable Hospital Fot: Mapy Google / Street View
rezonans magnetyczny w hinduskim szpitalu
rezonans magnetyczny w hinduskim szpitalu Fot: B. Y. L. Nair Charitable Hospital
Zagłosuj

Kto popełnił błąd?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze