Uzębione pyski nad lodową taflą. Te gady wiedzą, co robią [WIDEO]

Magdalena Barszczak
10.01.2018  16:11
Niesamowite zachowanie gadów. W ten sposób mogą przetrwać zimę
Niesamowite zachowanie gadów. W ten sposób mogą przetrwać zimę Fot: Facebook.com/shallotteriverswamppark

Niesamowite zachowanie krokodyli zarejestrowano na filmie.

Zimą aligatory nie mają łatwego życia. Znalazły jednak sposób, żeby przeżyć w skutym lodem zbiornikach. Pracownicy parku krajobrazowego w Karolinie Północnej pokazali na wideo, jak te gady radzą sobie z mrozami. 

Na Facebooku Shallotte River Swamp Park widać, jak zachowują się krokodyle, kiedy termometry spadają poniżej zera. Te gady są zmiennocieplne. By podnieść temperaturę ciała, muszą polegać na zewnętrznych źródłach ciepła. Dlatego tak częstymi obrazkami są aligatory wygrzewające się na słońcu.

"Niesamowita technika surwiwalowa"

Kiedy słupki rtęci się obniżają, sytuacja się komplikuje. Drapieżniki muszą jakoś przetrwać, dlatego zapadają w stan podobny do hibernacji. U zwierząt to zjawisko nosi nazwę brumacji - informuje portal wect.com. Chodzi o to, żeby obniżyć temperaturę ciała i spowolnić metabolizm. 

Zimą temperatura ciała tych zwierząt może spaść nawet do 5 stopni. Zastygają one wtedy w charakterystycznej pozycji. Ogon znajduje się najbliżej dna, gdzie jest najcieplej. Oczywiście gady nadal muszą oddychać, więc wystawiają pyski nad taflę zamarzniętej wody.

To niesamowita technika surwiwalowa. Natura wyposażyła w nią gady miliony lat temu i do dziś pozostają niezłomne - opowiadał George Howard, dyrektor generalny w Shallotte River Swamp Park. (wect.com)

Krokodyle "przeczekały" w tej pozycji kilka dni, aż w Karolinie Północnej odpuściły mrozy. Kiedy lód się rozpuścił, odpłynęły. Pracownicy parku krajobrazowego mają nadzieję, że dzięki edukacyjnym filmom ludzie więcej dowiedzą się o życiu tych fascynujących gadów.

Zobacz, co robią gady, by przetrwać zimę:

Przeczytaj więcej
Komentarze