Uber zmuszony do zmian. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości

Wojciech Kozicki
20.12.2017  12:47
Taksówka Uber w Polsce
Taksówka Uber w Polsce Fot: East News

To będzie zupełnie inna firma.

Uber do tej pory twierdził, że nie jest korporacją taksówkarską, a jedynie dostarcza aplikację, z której korzystają pasażerowie i kierowcy. Nadszedł jednak czas na zmiany. Nie jest już firmą technologiczną, lecz transportową.

Tego rodzaju usługę należy wyłączyć z zakresu zastosowania zasady swobodnego świadczenia usług w ogólności, a także z zakresu zastosowania dyrektywy dotyczącej usług na rynku wewnętrznym i dyrektywy o handlu elektronicznym – orzekli sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (bankier.pl).

Jak podaje bankier.pl, Trybunał stanął po stronie taksówkarzy. Zdecydował, że taka działalność powinna być traktowana tak jak przewóz tradycyjnymi taksówkami. Określił jednocześnie zasady zgodne z regulacjami w dziedzinie transportu, którym musi podporządkować się Uber.

Nieuczciwa konkurencja i oszukańcze praktyki

Od teraz pracownicy siedzący za kółkiem dla Ubera będą musieli posiadać licencje. Jak informuje businessinsider.com.pl, to także koniec łączenie zwykłego kierowcy z pasażerem.

W Polsce pojawiła się już aplikacja UberX, która pozwala skorzystać z usług licencjonowanych kierowców. W samochodach znajdą się także kasy fiskalne, a za przejazd będzie można płacić gotówką.

CEO firmy zapewnił, że orzeczenie nie będzie miało wypływu na jej działalność w większości krajów unijnych. Jest ona bowiem regulowana w nich przez przepisy prawa transportowego.

Należy regulować takie usługi, jak Uber. Dlatego będziemy kontynuować rozmowy z miastami w całej Europie, aby umożliwić Europejczykom dostęp do niezawodnej alternatywy transportowej dostępnej za pośrednictwem jednego kliknięcia w aplikacji – powiedział CEO Ubera (bankier.pl).

Decyzja Trybunału jest efektem działań taksówkarzy z Barcelony. W 2014 roku wytoczyli Uberowi proces. Ich zdaniem stosował oszukańcze praktyki i nieuczciwą konkurencję.

Zagłosuj

Czy Uber powinien działać jak korporacja taksówkarska?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze