Zaklejone etykiety alkoholi w Carrefourze. „To nie totolotek i nie biorę na chybił trafił”.

Wojciech Kozicki
03.01.2018  13:03
Zakaz reklamowania alkoholu
Zakaz reklamowania alkoholu Fot: Facebook.com/TARGÓWEK BRÓDNO ZACISZE TeBeZeT

Był alkohol na kartki, są kartki na alkoholu.

Jeśli ktoś lubi patrzeć na "procenty", nastały dla niego smutne czasy. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok i nie będzie można cieszyć oczu etykietami alkoholi na witrynach. Ich eksponowanie to reklamowanie, które w Polsce jest to ustawowo zakazane.

Jak podaje gazeta.pl, jedna z klientek spotkała się z kuriozalną sytuacją w sklepie Carrefour na warszawskim Targówku (osiedle Zielone Zacisze). Etykiety butelek z winem i wódkami zostały zaklejone białymi kartkami, co uniemożliwiło ich identyfikację.

Kupić można, ale pooglądać już nie. I co ja, kupująca sporadycznie, mam wybrać? – napisała kobieta z Warszawy na Facebooku w grupie Targówek Bródno Zacisze WeBeZet.

Sprzedawca wytłumaczył kobiecie, że po wejściu do sklepu nie powinno być widać alkoholi. Zwróciła uwagę, że zakup takich trunków to nie loteria. Nie chciałaby ich wybierać na chybił trafił. Stwierdziła, że żyje w chorym kraju i rozważa emigrację.

stoisko z alkoholem
stoisko z alkoholem Fot: Facebook.com/TARGÓWEK BRÓDNO ZACISZE TeBeZeT

Zła interpretacja

Jak informuje serwis kobieta.onet.pl, właściciele sklepu prawdopodobnie źle zinterpretowali przepisy. Zakaz eksponowania dotyczy jedynie zewnętrznych witryn, które widoczne są z ulicy. Niekonieczne jest maskowanie wszystkich etykiet w lokalu.

Wiadomo, że czasem zaraz po wejściu do sklepu widzimy półkę z alkoholem. Trudno byłoby wymagać od właścicieli sklepów, aby zasłonili każdą etykietę – powiedziała rzeczniczka prasowa warszawskiego urzędu Agnieszka Kłąb (gazeta.pl).

Sprawa zaczęła się od pewnego przedsiębiorcy z Krakowa. Nie chciał zdjąć z oszklonej witryny sklepowej butelek z alkoholem. Wówczas Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok i uznał, że eksponowanie wysokoprocentowych napojów to naruszenia ustawowego zakazu ich reklamy.

Poprosiliśmy o komentarz sklep Carrefour ze stołecznego Targówka. Gdy tylko udzieli odpowiedzi, natychmiast ją opublikujemy.

Przeczytaj więcej
Komentarze