Zrzędliwy kot z mema wygrał proces. Dostanie 710 tys. dolarów

Magdalena Kulej
25.01.2018  14:12
Grumpy Cat
Grumpy Cat Fot: Facebook.com / @TheOfficialGrumpyCat

I wciąż nie wygląda na zadowolonego.

Sąd w Kalifornii przyznał właścicielom rozsławionej w sieci kotki odszkodowanie za naruszenie praw autorskich. Jak podaje bbc.com, ze sprzedaży jej wizerunku wzbogaciła się firma Grenade i to ona będzie musiała wypłacić 710 tys. dolarów (niemal 2,4 mln zł).

Firma kawowa miała prawo użyć wizerunku Grumpy Cat (zrzędliwy kot) do sprzedaży mrożonego napoju „Grumppuccino”, za co zapłaciła 150 tys. dolarów. Opłaciło się, a sukces był tak spory, że postanowiono pójść o krok dalej. Firma zaczęła handel również innymi gadżetami i produktami sygnowanymi naburmuszonym pyszczkiem słynnej kotki.

1
1 Fot: Twitter.com / @DinaJ

Tym razem zdecydowano się na to bez niczyjej zgody. Firma Grumpy Cat Limited, do której należą wszelkie prawa do wizerunku kotki, pozwała więc w 2015 roku właścicieli amerykańskiej firmy kawowej za nielegalne działania. BBC donosi, że kotka była obecna podczas procesu w styczniu, ale nie pojawiła się na ogłoszeniu werdyktu.

Koci celebryta

Grumpy Cat tak naprawdę wabi się Tard, a na marudę wygląda z powodu karłowatości. Właścicielem kotki jest John Baumier. Po raz pierwszy pokazał ją światu w 2012 roku na Facebooku.

W ciągu kilku godzin stała się internetową „osobowością”, a jej pyszczek zdobił setki memów.  Dziś jej oficjalny profil na Facebooku śledzi niemal 9 milionów osób

Zobacz więcej zdjęć najbardziej zrzędliwego kota na świecie:

Przeczytaj więcej
Komentarze