UE chce zniszczyć internety? Memy i gify zagrożone

Magdalena Kulej
13.09.2018  14:29
UE acta 2
UE acta 2 Fot: CEN/Facebook/EAST NEWS, mem: Planeta FM

Przeciwnicy dyrektywy domagają się wolności w sieci.

Parlament Europejski zatwierdził kontrowersyjne zmiany w prawie autorskim, które grożą „zniszczeniem internetu, jaki znamy” – donoszą zagraniczne media.

Organizacje broniące praw użytkowników internetu biją na alarm, bo przepisy, które mają chronić własność intelektualną i zaktualizować przepisy do „ery internetu”, mogą w praktyce wyeliminować z sieci m.in. popularne memy i gify.

Jak donosi CNBC, po kilkumiesięcznych dyskusjach w Strasburgu zatwierdzono dwie kluczowe zmiany w unijnej dyrektywie. Ostatecznie projekt poparło 438 eurodeputowanych, 226 było przeciw, 39 wstrzymało się od głosu.

Teraz europarlament, Komisja Europejska i rządy państw UE będą pracować nad ostatecznym kształtem przepisów.

ACTA 2

Wśród aktywistów najwięcej kontrowersji budzą artykuły nr 11 i 13. Zakładają one dość rygorystyczną ochronę praw autorskich, która zakazałaby tworzenia memów opartych na zdjęciach wykonanych przez kogoś innego. To zła wiadomość również dla internetowych gigantów, takich jak Facebook, Youtube, Google czy w Polsce - Wykop.pl, które wszelkie takie treści musiałyby wyeliminować.

Ale to nie wszystko, bo będą też zmuszeni do podzielenia się przychodami w przypadku zarabiania na cudzych utworach, np. na wyświetlaniu teledysku czy artykułu.

Przeciwnicy dyrektywy określili ją mianem ACTA 2, nawiązując tym do fali protestów z 2012 roku ACTA. Z kolei wprowadzane rozliczenia nazwały „podatkiem od linków” i „zakazem memów”. Do przeciwników przyłączyła się partia PiS.

Zagłosuj

Czy jesteś za dyrektywą o prawie autorskim?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze