Wyciekły dane Polaków z Facebooka. Wiadomo, przez którą aplikację

Wojciech Kozicki
10.04.2018  14:53
Wyciek danych z Facebooka w Polsce
Wyciek danych z Facebooka w Polsce Fot: East News/Imago Stock and People

Ucierpiało nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Zuckerberg się tłumaczy.

Afera Facebooka i Cambridge Analytica nadal zbiera swoje żniwo. Wyciekły dane 87 mln użytkowników na świecie, w tym 2,7 mln z UE. Jak podaje tech.wp.pl, problem dotycze także 57 138 Polaków.

Głos w sprawie zabrał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) i poinformował, że współpracuje ze swoimi europejskimi odpowiednikami. Być może podjęte zostaną procedury krajowe, co potwierdziła rzeczniczka GIODO Agnieszka Świątek-Druś.

Jedynie 23 osoby z Polski zainstalowały aplikację-quiz, która przekazywała ich dane do Cambridge Analytica. Jej ofiarą padli jednak ich znajomi. Pozwolili aplikacji na dostęp do swoich kont. Firma Cambridge Analytica wykorzystywała zdobyte informacje do profilowania użytkowników i wpływania na decyzje polityczne.

Grindr, Facebook i wyciek danych

Użytkownicy Facebooka wkrótce dowiedzą się, czy ich dane zostały "skradzione". Portal zamierza dotrzeć do poszkodowanych osób i poinformować ich o wycieku.

To nasz obowiązek, aby chronić wasze dane. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, nie zasługujemy na to, by was obsługiwać – oświadczył Mark Zuckerberg na swoim facebookowym profilu.

Zuckerberga czekają przesłuchania. Przeprosił wszystkich użytkowników i zapewnił, że zostaną podjęte kroki, by w przyszłości do podobnych sytuacji nie doszło. Podziękował również wszystkim, którzy wierzą w jego misję i chcą budować facebookową społeczność. Jeśli jednak takie wpadki nadal będą się zdarzyły, na Facebooku może się zrobić pusto jak na Naszej Klasie.

To nie jedyny tego typu skandal w 2018 roku. Aplikacja randkowa dla homoseksualistów Grindr udostępniła informacje o stanie zdrowia użytkowników chorych na HIV. Do wycieku doszło podczas optymalizacji. Dane były przesyłane wraz z lokalizacją GPS.

ZOBACZ TEŻ: Facebook i podsłuchiwanie użytkowników

Jak usunąć konto z Facebooka?

Zagłosuj

Czy usuniesz konto z Facebooka po tej aferze?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze