Alert smogowy. Tragiczna jakość powietrza w piątek

Magdalena Kulej
09.11.2018  10:30
Smog w Polsce piątek
Smog w Polsce piątek Fot: Dominik Gajda/REPORTER, European Air Quality Index

To mgła czy smog? Piątek faktycznie przywitał nas gęstymi mgłami, ale dokucza też bardzo zanieczyszczone pyłami powietrze. W wielu miejscach Polski o poranku normy przekroczone były o ponad 400%.

W piątek rano w Polsce występuje najgorsze powietrze w całej Europie – wskazuje model European Air Quality Index. Spacerów na „świeżym powietrzu” powinni unikać przede wszystkim mieszkańcy Krakowa, Warszawy i Katowic. Najlepszym powietrzem oddychają dziś mieszkańcy Pomorza, gdzie pomaga silny wiatr.

smog-w-europie-1
smog-w-europie-1 Fot: European Air Quality Index

Smog – Kraków

W Krakowie jakość powietrza jest w piątek fatalna. O godzinie 8 stacja pomiarowa przy al. Krasińskiego wskazywała przekroczenie dopuszczalnych norm pyłów PM10 o 269% i PM2,5 o 425%. W związku z sytuacją w mieście wprowadzono I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

Smog – Warszawa

Smog dusi również w Warszawie. Stacja przy al. Niepodległości zanotowała o poranku stężenie PM10 w okolicach 207% dopuszczalnej normy, a PM2,5 - 317%. Nie lepiej jest w okolicach stolicy. W Legionowie stężenie pyłu PM2,5 przekroczyło dziś normę o 264%.

Smog – Łódź

Kiepsko oddycha się też w Łodzi. Stacja pomiarowa przy ul. Czernika wskazywała, że stężenie pyłu PM2,5 przekroczyło 260% normy.

Smog – Katowice, Śląsk

Na Śląsku jakość powietrza też jest dziś zła. Najgorzej jest w Katowicach. Tu stężenie PM2,5 to 349% dopuszczalnej normy. Równie złym powietrzem oddycha się w Zabrzu (PM10 - 324%). Kiepsko jest też w Gliwicach – PM10 – 266%.

Smog – Lublin

W Lublinie o godzinie 8 rano odnotowano znacznie przekroczoną normę stężenia pyłu PM2,5. Stacja pomiarowa przy ul. Obywatelskiej wskazywała na przekroczenie norm o 312%.

Smog – Wrocław, Bydgoszcz, Poznań, Kielce, Toruń

Jakość powietrza w okolicach Wrocławia, Kielc, Torunia, Bydgoszczy i Poznania jest w piątek umiarkowana.

ZOBACZ TEŻ: Pogoda na piątek. IMGW wydał ostrzeżenia

Co to jest smog? Jak szkodzą pyły PM2,5 i PM10?

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek zanieczyszczenia powietrza – najczęściej pyłami zawieszonymi PM2,5 i PM10. Takie zanieczyszczenie jest groźne dla zdrowia, bo w powietrzu znajdują się wówczas mikroskopijne zanieczyszczenia, które przedostają się do organizmu z każdym oddechem. Powodują więc problemy z układem oddechowym, ale mogą też prowadzić do zaburzeń układu krwionośnego czy powstawania nowotworów.

Przeczytaj więcej
Komentarze