Rób to codziennie, a dożyjesz starości. Zaskakujące wyniki badań

Magdalena Barszczak
19.02.2018  15:15
Alkohol i nadwaga pozwolą ci żyć dłużej
Alkohol i nadwaga pozwolą ci żyć dłużej Fot: Pexels.com

Naukowcy podają pięć sposobów na długie życie.

Picie alkoholu pomoże ci żyć dłużej – ustalili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Eksperci uważają, że receptą na długowieczność jest również… nadwaga. To dwa spośród pięciu czynników, które pomogą dożyć sędziwego wieku.

Jak donosi „Daily Mail”, neurolog geriatra profesor Claudia Kawas analizowała dane 1700 osób wieku 90 lat i starszych. Zauważyła, że u badanych, którzy regularnie pili dwa kieliszki wina lub dwa kufle piwa dziennie, ryzyko przedwczesnej śmierci malało o 18 procent w porównaniu z osobami, które zachowywały abstynencję.

Co ciekawe, autorka badania uważa, że nie tylko wyskokowe napoje przedłużają życie, ale również… kawa. Najlepiej jest pić dwie filiżanki dziennie. To o 10 procent przedłuża nasze życie.

kawa

Zachować siły witalne pozwala też niewielka nadwaga. Choć w tym przypadku śmiertelność zmniejsza się już tylko o 3 procent.

Nie ma nic złego w tym, jeśli jest się chudym w młodości, ale niedowaga w podeszłym wieku jest już problemem – oświadczyła Kawas. (dailymail.co.uk)

U osób, które ważyły mniej, niż wskazuje norma, śmiertelność wzrastała o 50 procent. Zdaniem profesor najlepiej jest przybierać na wadze o 2-5 kg co dekadę. Nie można jednak zapominać o ćwiczeniach. Od 15 do 45 minut umiarkowanego wysiłku dziennie zmniejsza naszą śmiertelność o 11 procent.

Jakie inne czynniki pomogą dożyć starości? Hobby. Nie od dziś wiadomo, że ludzie z pasją żyją dłużej. Według Kawas dwie godziny dziennie poświęcone przyjemności, obniżają ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 21 procent.

Warto jednak dodać, że dłuższe życie nie jest tożsame z jego jakością. Ekspertka podkreśliła w artykule „Alzheimer: to nie to, co myślisz” ("Alzheimer’s: It’s Not What You Think"), który ukazał się na stronie internetowej Uniwersytetu Kalifornijskiego, że żaden z powyższych czynników nie ma żadnego wpływu na prawdopodobieństwo rozwoju demencji.

mózg

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Jak często pijesz alkohol?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze