Kobiety nie kupią alkoholu. Prezydent zdecydował

Magdalena Barszczak
16.01.2018  15:30
Alkohol nie dla kobiet na Sri Lance. Kontrowersyjna decyzja prezydenta
Alkohol nie dla kobiet na Sri Lance. Kontrowersyjna decyzja prezydenta Fot: Pixabay.com

"Tu chodzi o archaiczny seksistowski system".

Pełnoletnie obywatelki Sri Lanki nie kupią alkoholu. Na mocy nowego prawa Lankijki mogłyby nabyć napoje wyskokowe pierwszy raz od 60 lat. Nie będzie im to dane, ponieważ prezydent Maithripala Sirisena nakazał wycofanie się ze zmian zakładających zrównanie praw kobiet i mężczyzn w tej kwestii.

10 stycznia rząd Sri Lanki ogłosił, że zamierza skończyć z dyskryminacją kobiet. Zapowiedziano poprawki w przepisach obowiązujących od 1955 roku. Zgodnie z prawem obowiązującym w tym azjatyckim kraju kobiety nie mogą legalnie kupować alkoholu ani pracować w barach bez specjalnego zezwolenia.

Podczas wiecu Sirisena odrzucił jednak nowelizację, podkreślając, że dowiedział się o niej z gazet. Jak informuje BBC.com, decyzję o zniesieniu zakazu dla kobiet skrytykowali buddyjscy mnisi. Ich zdaniem zmiana w prawie zniszczyłaby kulturę rodzinną Sri Lanki, zwiększając liczbę Lankijek uzależnionych od alkoholu.

Kilka dni po decyzji rządu prezydent nie zaakceptował zmian w prawie pozwalających na kupowanie alkoholu przez kobiety - donosi "Newsweek" na Twitterze.

Prezydent hipokrytą

Mieszkanki Sri Lanki zarzucają głowie państwa podwójne standardy w kwestii równości płci. Sirisena angażował się w kampanie antyalkoholowe w przeszłości, przestrzegając o rosnącym alkoholizmie wśród Lankijek, a jednocześnie zachęcał kobiety do odgrywania bardziej aktywnej roli w polityce.

Tu nie chodzi o archaiczne seksistowskie prawo, ale o archaiczny seksistowski system, w którym to prawo jest tylko jednym z narzędzi kontroli – podsumował jeden z lokalnych blogerów. (BBC.com)

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2014 roku 80,5 proc. kobiet na Sri Lance nigdy nie wzięło alkoholu do ust. Abstynentami jest 56,9 proc. Lankijczyków. Problem nadmiernego spożycia alkoholu ma z kolei dotyczyć ok. 0,1 proc. kobiet i 0,8 proc. mężczyzn.

Mężczyzna pije alkohol w barze na Sri Lance
Mężczyzna pije alkohol w barze na Sri Lance Fot: AFP/East News
Zagłosuj

Jak oceniasz decyzję prezydenta Sri Lanki?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze