Koniec z piciem pod chmurką. Nowe prawo wchodzi w życie

Magdalena Barszczak
09.03.2018  11:40
Alkohol w miejscu publicznym. Nowelizacja ustawy wchodzi w życie
Alkohol w miejscu publicznym. Nowelizacja ustawy wchodzi w życie Fot: Shutterstock.com

Zmieniły się przepisy ws. spożywania alkoholu w miejscu publicznym.

Zła wiadomość dla osób, które lubiły wypić piwo w plenerze, ale niekoniecznie w ogródku piwnym. Jak informuje money.pl, od 9 marca nie będzie to już możliwe. W życie wchodzi zakaz spożywania alkoholu we wszystkich miejscach publicznych

Wcześniej Ustawa o wychowaniu w trzeźwości zakazywała spożywania wyskokowych trunków w konkretnych miejscach. Za picie na ulicach, placach i w parkach groził mandat. Spod obostrzeń wyłączone były więc chociażby bulwary.

Gdzie wolno pić, a gdzie nie można

Teraz konsumowanie alkoholu będzie zabronione w każdym miejscu publicznym – z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych. Czym są owe miejsca publiczne? Najogólniej rzecz biorąc, jest to miejsce dostępne dla każdego.

Kto nie zastosuje się do zakazu, może zostać ukarany grzywną w wysokości 100 zł. Jeśli należności nie uregulujemy w terminie 7 dni, sprawa trafi do sądu.

Alkohol w miejscu publicznym. Nowelizacja ustawy wchodzi w życie
Alkohol w miejscu publicznym. Nowelizacja ustawy wchodzi w życie Fot: Reporter

Wszystko w rękach gmin

Gminy będą jednak mogły, jak donosi "Rzeczpospolita", w drodze uchwały, zlikwidować zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Zrobią to, jeśli uznają, że picie nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz nie wpłynie negatywnie na przeciwdziałanie alkoholizmowi.

Nowelizacja ustawy spotkała się krytyką. Sędzia piwny Tomasz Kopyra uważa, że prawo będzie martwe.

Przecież żadna gmina nie przegłosuje uchwały mówiącej o tym, że będzie miejsce wyznaczone do picia. Spożywanie alkoholu będzie bardziej penalizowane niż palenie papierosów - zaznaczył w rozmowie z Wirtualną Polską.

Wielce prawdopodobne jest, że takie przepisy będą martwe, a to rodzi pogardę wobec prawa i oswaja z jego łamaniem. To rozwiązanie ze wszech miar szkodliwe - podsumował.

To nie jedyne zmiany. Samorządy zdecydują także o limitach udzielania zezwoleń na sprzedaż napojów procentowych. Także tych, które zawierają do 4,5 proc. alkoholu. 

Będą mogły wprowadzić również zakaz nocnej sprzedaży alkoholu na swoim terenie oraz decydować o zezwoleniach dla barów, pubów czy ogródków piwnych.

Alkohol
Alkohol Fot: Pixabay.com

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Co myślisz o zakazie picia pod chmurką?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze