Batman, Godzilla i Harry Potter mają polskie korzenie? Ta wiadomość poszła w świat

Magdalena Kulej
07.03.2018  12:20
Harry Potter, Batman i Godzilla mają polskie korzenie?
Harry Potter, Batman i Godzilla mają polskie korzenie? Fot: facebook.com / TVshow.me

Rodacy wcale nie są z niej dumni.

Zbliżające się obchody stulecia niepodległości Polski przyczyniają się do zauważalnego wzrostu aktywności polskich ambasad w mediach społecznościowych. Pod hasłem #PL100 publikują ciekawostki typu „Czy wiesz, że…”.

O jednej z ostatnich faktycznie nikt nie wiedział. Jak podaje wprost.pl, ambasady rozsyłają komunikat, że Harry Potter, Batman i Godzilla mają polskie korzenie. Filmy powstały w wytwórni Warner Bros., a tę z kolei założyli polscy Żydzi z Krasnosielca niedaleko Ostrołęki.

Ta radosna nowina obiegła już świat, bo obwieściły ją m.in. ambasady w Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Singapurze. Problem w tym, że informacja wprowadza w błąd. Bracia Warner żadnej z wymienionych postaci nie wymyślili.

Snape

Wspólne korzenie?

Choć filmy powstały w studiu Warner Bros., ciężko mówić tu o korzeniach. Ich pierwowzory pochodzą z dość odległych części świata. Postać Batmana to pomysł dwójki Amerykanów - Boba Kane'a i Billa Fingera. Godzilla wywodzi się z serii japońskich filmów science-fiction wyprodukowanych przez wytwórnię Tōhō.

Inaczej ma się sprawa Harry’ego Pottera. Choć dla wielu jest oczywiste, że życie tchnęła w niego J.K. Rowling, niewykluczone, że Brytyjka inspirowała się polską literaturą. Jak podał portal booklips.pl, postać o nazwisku Harry Potter stworzył w 1972 roku pisarz i poeta Jan Rostworski.

Na tym jednak kończą się wspólne korzenie Polaków, Harry'ego, Batmana i Godzilli.

"Harry Potter" autorstwa Jana Rostworskiego z 1972 roku.
"Harry Potter" autorstwa Jana Rostworskiego z 1972 roku. Fot: facebook.com / Harry Potter Kolekcja
Zagłosuj

Jesteś fanem Harry'ego Pottera?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze