Amerykańscy uczniowie hajlowali do zdjęcia? Muzeum Auschwitz reaguje

Magdalena Kulej
14.11.2018  14:30
baraboo skandal szkoła
baraboo skandal szkoła Fot: twitter.com/jules_su

Zdjęcie ponad 60 uczniów jednej ze szkół w amerykańskim Baraboo w stanie Wisconsin, którzy unoszą ręce w nazistowskim geście, od kilku dni budzi skrajne emocje. Sprawę skomentowało Muzeum Auschwitz.

Dyrekcja szkoły w Baraboo bada sprawę kontrowersyjnego zdjęcia, które od jego rozpowszechnienia przez zbulwersowanych internautów i ludzi mediów jest szeroko komentowane w Stanach Zjednoczonych. Na zdjęciu wykonanym podczas szkolnego balu widać ponad 60 odświętnie ubranych licealistów z rękami uniesionymi w nazistowskim geście. Choć początkowo podważano jego autentyczność, zdjęcie okazało się prawdziwe.

Fotografia opatrzona podpisem „Mamy nawet czarnego dzieciaka unoszącego rękę” została usunięta z mediów społecznościowych. Internauci błyskawicznie rozpowszechnili jednak screeny wpisu i zdjęcie. Wśród nich dziennikarz magazynu „VICE” Jules Suzdaltsev. To po jego publikacji w mediach społecznościowych sprawa nabrała rozpędu. 

Jeśli ktokolwiek z Liceum w Baraboo w Wisconsin może mi powiedzieć, dlaczego cała klasa z rocznika 2019 (- przyp. red.) podnosi ręce w geście Sieg Heil na zdjęciu z balu – byłoby wspaniale – napisał na Twitterze Suzdaltsev.

Wpis dziennikarza w ciągu kilkunastu godzin udostępniło 25 tysięcy internautów, a do sprawy odniosło się nawet Muzeum Auschwitz.

Tak trudno znaleźć słowa… Właśnie dlatego każdego dnia ciężko pracujemy, aby edukować. Musimy tłumaczyć, jakie jest niebezpieczeństwo wzrostu ideologii nienawiści. Auschwitz ze swoimi komorami gazowymi było na samym końcu długiego procesu normalizacji i przyjmowania nienawiści – brzmi komentarz na profilu Auschwitz Memorial na Twitterze.

ZOBACZ TEŻ: Świat obiegły zdjęcia 14-letniej Polki zamordowanej w Auschwitz. „Ożywiła” je brazylijska artystka

Fotograf odpowiedzialny za kontrowersyjne ujęcie bierze za nie pełną odpowiedzialność i przeprasza wszystkich, którzy poczuli się urażeni - donosi CBS News. Szkoła odcina się od „wysoce nieodpowiedniego” gestu swoich uczniów i zapewnia, że sprawa jest wyjaśniana. Tymczasem dziennikarz, który przyczynił się do rozpowszechnienia zdjęcia mówi o niepokojących doniesieniach od samych uczniów szkoły w Baraboo. Jak wynika z jego relacji, nastolatkowie twierdzą, że rasistowskie incydenty w ich szkole już się zdarzały, ale dyrekcja nigdy nie reagowała.

ZOBACZ TEŻ: Skandal w Auschwitz. Izraelczyk nasikał na pomnik

Przeczytaj więcej
Komentarze