Breivik poszedł do sądu, bo więzienie go poniża. Zapadł wyrok

Wojciech Kozicki
22.06.2018  13:49
anders breivik więzienie wyrok proces masakra atak zamach
anders breivik więzienie wyrok proces masakra atak zamach Fot: East News/HEIKO JUNGE/AFP

Bestia mieszka w luksusowych warunkach, ale i tak uważa, że naruszają jego prawa.

Anders Breivik narzeka na pobyt w więzeniu. Norweski terrorysta i masowy morderca złożył jednak skargę, bo jego zdaniem warunki „pod celą” są złe, a sam pobyt narusza jego prawa. Twierdzi, że izolacja go poniża. Sprawę rozpatrywał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Breivik - wyrok sądu

Jak podaje RP.pl, sąd w Strasburgu podjął wreszcie decyzję. Okazało się, że nie ma żadnych naruszeń praw Breivika w kwestii europejskiej konwencji z 1950 roku. Zdaniem ETCP skarga jest bezpodstawna. Sprawa przeszła także przez Sąd Najwyższy w Norwegii, który również stwierdził, że w przypadku Breivika prawa człowieka nie zostały naruszone.

ZOBACZ TEŻ: Polak zabił pedofila w norweskim więzieniu

Warunki w więzieniu - jak mieszka Breivik

Pobyt Breivika w więzieniu może niektórym przypominać wczasy w hotelu. Jak napisał fakt.pl, w 2016 roku sąd pozwolił mu na spotkania z kobietami i seks. Nie brakuje kobiet, które chcą go odwiedzić w celach erotycznych, a nawet mieć z nim dzieci. On sam chciałby się ożenić. Jak podaje WP.pl, w 2017 roku wygrał proces i wywalczył, by nie izolowano go od innych więźniów. Sąd zarządził wypłacenia mu odszkodowania w wysokości ok. 155 tys. złotych.

Zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania stanowi podstawową wartość w demokratycznym społeczeństwie. Dotyczy to każdego, bez wyjątku - także terrorystów i morderców, którym może pomóc w ich resocjalizacji – uzasadniła wyrok sędzia Helen Andenaes Sekulic. (fakt.pl)

Ma do dyspozycji własną kuchnię i prywatny spacerniak (130 metrów), pokój rekreacyjny z bieżnią, książki, telewizor, komputer z z dostępem do internetu. Dostosowanie celi do jego potrzeb kosztowało ok. 2 miliony złotych. Ma do odsiedzenia 21 lat za kratami. Pracuje również nad własną książką i rozpoczął studia na uniwersytecie w Oslo (musiał je przerwać).

W 2014 roku zagroził, że rozpocznie strajk głodowy. Żądał podwyżki kieszonkowego, nowego Playstation 3 oraz lepszych gier dla dorosłych. Nazwał wówczas pobyt w więzieniu torturami i wyznał, że czuje się traktowany gorzej niż zwierzę. Narzekał także na zimną kawę i jedzenie z mikrofalówki.

Masakra na wyspie Utoya (Norwegia)

Anders Breivik zaatakował w 2012 roku na wyspie Utoya podczas zjazdu młodzieżówki rządzącej Partii Pracy. Zdetonował również bombę  w Oslo. Zabił 77 osób, ponieważ chciał zatrzymać wielokulturowość i islamizację Europy.

ZOBACZ TEŻ: Małżeństwo kanibali z Rosji. Robili z ludzi weki na zimę

Zagłosuj

Jaka kara powinna twoim zdaniem spotkać Breivika?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze