Lasy Państwowe asfaltują Puszczę Białowieską. „Autostrada poleci”

Wojciech Kozicki
07.06.2018  14:59
puszcza białowieska wycinka katastrofa droga
puszcza białowieska wycinka katastrofa droga Fot: Facebook.com/Pracownia na rzecz Wszystkich Istot

Katastrofa ekologiczna wisi w powietrzu.

Wycinka Puszczy Białowieskiej i kornik drukarz to nie jedyny problem, który spędza sen z oczu ekologom. Jak podaje polsatnews.pl, Lasy Państwowe położą asfalt na Drodze Narewkowskiej (Przebudowa Narewkowskiej). Naukowcy i ekolodzy protestują, złożono także apel do ministra środowiska Henryka Kowalczyka o interwencję.

Oko.press podało, że otrzymało odpowiedź od Lasów Państwowych. Asfaltowa droga miałaby skrócić podróż z Białowieży do Narewki.

Jadąc drogą wojewódzką trzeba pokonać w tym celu 40 km, podczas gdy jadąc drogą Narewkowską – 22 km. To nie tylko krótszy czas przejazdu, ale też niemal o połowę mniej zużytego paliwa – oszczędność nie tylko dla kieszeni, ale i środowiska – oświadczył rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku  Jarosław Krawczyk. (oko.press)

Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot na Facebooku napisała, że obecnie droga wykonana jest z kruszywa. Samochody poruszają się powoli, więc zwierzęta mogą bezpiecznie przechodzić na drugą stronę jezdni. Jeśli znajdzie się tam droga asfaltowa, wzrośnie ryzyko wypadków komunikacyjnych z udziałem zwierząt. Wiele gatunków stanie się zagrożonych, katastrofa ekologiczna wisi w powietrzu.

Internauci nie zostawili suchej nitki na Lasach Państwowych. Twierdzą, że droga będzie prowadzić do innej inwestycji.

Asfaltują, bo zaraz będzie potrzebny dojazd. Ciekawe do czego… - podejrzewa झचेक्अनिअ. (facebook.com/Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot)

Najpierw wąskie drogi, a później autostrada poleci, pewnie aż do Włoch – przewiduje Zygmunt. (facebook.com/Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot)

To było do przewidzenia. Droga pewnie będzie do obwodnicy, bo samochody są ważniejsze niż zwierzęta – oburza się Elżbieta. (facebook.com/Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot)

Stan techniczny w ciągu ostatnich lat miał ulec znacznemu pogorszeniu. Lasy Państwowe pokryją nawierzchnię „specjalną mieszanką mineralno-emulsyjną”. Ma to kosztować 12 milionów złotych.,

Zagłosuj

Czy popierasz budowę asfaltowej drogi w Puszczy Białowieskiej?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze