Popularny lek przeciwbólowy może powodować raka. Naukowcy ostrzegają

Wojciech Kozicki
16.05.2018  12:41
lekarstwa skład zażywanie choroby właściwości
lekarstwa skład zażywanie choroby właściwości Fot: Pixabay.com

Najnowsze wyniki badań są szokujące.

Przyjmowanie aspiryny jest zalecane przez lekarzy, by zapobiec udarom i atakom serca. Ich zdaniem jest kardioochronna. Jak podaje telegraph.co.uk, okazuje się jednak, że zażywanie aspiryny codziennie zwiększa dwukrotnie ryzyko zachorowania na raka skóry u mężczyzn. U kobiet takie zagrożenie nie występuje.

Biorąc pod uwagę popularność aspiryny, trzeba zwiększać świadomość pacjentów i pracowników służby zdrowia o zagrożeniu – powiedziała profesor dermatologii na Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago dr Beatrice Nardone. (telegraph.co.uk)

Autorami badania są naukowcy z Uniwersytetu Feinberg School of Medicine w Chicago. Przez 5 lat przebadali 200 tys. pacjentów w wieku od 18 do 89 lat, którzy stosowali aspirynę lub nie. Kazano im zażywać dzienną dawkę leku (od 81 do 325 mg). Wyniki opublikowano w Journal of American Academy of Dermatology.

Rak skóry i aspiryna - badania

Dr Nardone zaapelowała, by unikać solariów i nadmiernego opalania się na słońcu. Uważa za konieczne częstsze kontrolowanie skóry u dermatologów. Zaznaczyła jednak, że nie zachęca do całkowitego odstawienia aspiryny.

Dla wielu osób wyniki powyższych badań mogą być zaskoczeniem. Jak w 2015 roku podał serwis ncbi.nlm.nih.gov, aspiryna miała przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory skóry.

Zagłosuj

Czy zażywasz aspirynę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze