Asteroida zmierza w kierunku Ziemi. „Jest jak latający kotek”

Wojciech Kozicki
08.02.2018  11:07
Asteroida 2018 CB leci w kierunku Ziemi
Asteroida 2018 CB leci w kierunku Ziemi Fot: Flickr.com/Kevin Gill

Może sprawić niespodziankę.

Ludzkość odetchnęła z ulgą, końca świata nie było. 6 lutego Ziemię minęła potencjalnie niebezpieczna asteroida 2018 CC. Mogła mieć nawet 38 metrów. Nadal trzeba się jednak mieć na baczności. Jak podaje skyandtelescope.com, nadciąga kolejna kosmiczna skała.

NASA w niedzielę 4 lutego zauważała asteroidę o nazwie 2018 CB. Szacuje się, że ma nawet 40 metrów. Również uznano ją za potencjalne zagrożenie. 9 lutego znajdzie się ok. 64 tys. kilometrów od Ziemi, czyli 1/5 odległości od Księżyca.

Przeleci blisko planety, ale nie stanowi poważnego zagrożenia. Jest jak latający kotek. Może jednak ugryźć i podrapać – informuje serwis inverse.com.

Jeśli ktoś nie posiada teleskopu, również ma szansę zobaczyć asteroidę. Serwis virtualtelescope.eu udostępni transmisję z jej przelotu.

Asteroida 2018 CB przeleci blisko Ziemi. Tak wygląda przemierzając kosmos - napisało Rocket Ron na swoim Twitterze.

Nieprzewidywalna skała

Jak podaje serwis skyandtelescope.com, nie da się precyzyjnie określić trasy przelotu asteroidy. Jej orbita może się zmieniać z powodu oddziaływania grawitacyjnego Słońca i planet. Naukowcy uspokajają jednak, że potencjalne uderzenie nie równałoby się apokalipsie.

Meteor Czelabiński miał jedynie 17 metrów. W 2013 roku uszkodził w Rosji ponad 7 tys. budynków i ranił ponad tysiąc osób.

Asteroida 2018 CB minie Ziemię 9 lutego zaledwie o 64. tys. kilometrów - poinformowało na Twitterze Asteroid Watch.

Zagłosuj

Czy obawiasz się uderzenia asteroidy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze