Wielka asteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy się pomylili

Wojciech Kozicki
16.03.2018  09:57
Uderzenie asteroidy w Ziemię
Uderzenie asteroidy w Ziemię Fot: Pixabay.com

NASA ma plan, jak uratować świat.

Asteroida Bennu może spowodować koniec świata. Początkowo sądzono, że minie Ziemię i ludzie mogą spać spokojnie. Okazało się jednak, że obliczenia były błędne. NASA potwierdziła, że kosmiczna skała może uderzyć w planetę.

To prawdziwy olbrzym. Jak podaje news.com.au, Bennu waży 77 miliardów ton i ma pół kilometra średnicy. Uderzenie takiej skały spowodowałoby globalną katastrofę. Zdaniem Dante Lauretty z Lunar and Planetary Laboratory, uderzenie w Ziemię wyzwoliłoby trzy razy więcej energii niż cała broń atomowa zdetonowana w historii.

Zdaniem naukowców uderzenie nastąpi w 2135 roku. Prawdopodobieństwo kolizji wynosi 1:2700. W kosmicznej skali to bardzo dużo.

Asteroida Bennu
Asteroida Bennu Fot: NASA

Misja ratunkowa

NASA zamierza wysłać specjalny statek kosmiczny o nazwie HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response). Przywita asteroidę ładunkami atomowymi i zmieni jej trajektorię. Może także ją zniszczyć, ale to mogłoby spowodować zagrożenie. Planetę zbombardowałyby napromieniowane odłamki.

Nie wszyscy badacze z NASA wierzą w sukces tej misji. Kirsten Howley z Lawrence Livermore National Laboratory uważa, że jeden statek kosmiczny HAMMER nie zapobiegnie apokalipsie.

Potrzeba niewielkiego „pchnięcia”, by uratować się przed asteroidą, która uderzy za tyle lat. Naszym największym wrogiem jest czas. Nie możemy pozwolić sobie na opóźnienia - powiedziała Howley. (news.com.au).

W 2016 roku w kierunku Bennu wysłano bezzałogową sondę kosmiczną OSIRIS-REx. Ma do niej dotrzeć w 2020 roku, przeprowadzone zostaną wówczas badania powierzchni. Urządzenie pobierze próbki i wróci na Ziemię. Asteroida zdaniem naukowców to prawdziwa kopalnia wiedzy o historii układu słonecznego.

Naukowcy pracują nad zbudowaniem statku kosmicznego, który ocali Ziemię przed asteroidą Bennu - napisało LLNL na swoim Twitterze.

Kosmiczna podróż asteroidy Bennu:

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy obawiasz się uderzenia asteroidy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze