Asteroida Bennu uderzy w Ziemię? NASA ma plan ratunkowy [WIDEO]

Wojciech Kozicki
08.08.2018  22:06
asteroida bennu nasa hammer koniec świata
asteroida bennu nasa hammer koniec świata Fot: Youtube.com

Niezwykła misja już się rozpoczęła. To może być jedyna szansa ludzkości na przetrwanie.

Asteroida Bennu - koniec świata może nie nastąpi, ale zagłada ludzkości jest możliwa. Data potencjalnego uderzenia została wyznaczona. Asteroida jest na kursie kolizyjnym z Ziemią i może być przyczyną apokalipsy za 117 lat, a dokładnie 25 września 2135 roku.

Asteroida Bennu - informacje

Prawdopodobieństwo „końca świata” wynosi 1:2700. W skali kosmicznej to już poważne zagrożenie. Tym bardziej, że Bennu waży 77 miliardów ton i ma średnicę 500 metrów. Fala uderzeniowa i gigantyczne tsunami - skutki uderzenia byłby katastrofalne. Nastąpiłaby również eksplozja o sile 1,15 gigatony. Dla porówniania, bomba zrzucona na Hiroszimę eksplodowała z siłą około 15 kiloton.

ZOBACZ TEŻ: Nostradamus i wizje. Przewidział koniec świata?

Uratować świat przed asteroidą – plan awaryjny

NASA chce uratować ludzkość. Ma plan nazwany HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emegency Response). Przypomina nieco film „Armageddon” z Brucem Willisem. 

Powstanie specjalny 9-tonowy statek kosmiczny. Jak podaje extremetech.com, będzie miał 2 tryby działania. Agencja zamierza zmienić tor lotu asteroidy za pomocą statku. Jeśli to nie pomoże, „Młot” wybuchnie. Zniszczenie Bennu nastąpiłoby za pomocą ładunków jądrowych. To dlatego z NASA współpracuje Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA).

Hammer miałby osiągnąć prędkość 22 tys. mil na godzinę. NASA obawia się, że jeden statek kosmiczny nie podoła zadaniu. Agencja rozważa pomysł, by stworzyć więcej mniejszych statków, które wspólnie uderzą w asteroidę Bennu.

Bennu to skarbnica wiedzy i nieznany świat. Jeśli ją zbadamy, dowiemy się jak powstał Księżyc, a nawet Ziemia. Zawiera informacje o poczatkach Układu Słonecznego. Jest jak kapsuła czasu. Mamy również nadzieję na znalezienie materiału organicznego i odkrycie życia w kosmosie - powiedział jeden z pracując przy projekcie OSIRIS-Rex Dante Lauretta. (youtube.com/National Geographic)

Badania i historia Układu Słonecznego

Jak na razie konieczne są badania asteroidy. Trwa misja OSIRIS-Rex. W 2016 roku wysłano sondę w stronę Bennu. Dotrze do powierzchni kosmicznego obiektu za 2 lata i za pomocą mechanizmu TACSAM w kilka sekund zbada grunt oraz pobierze materiał do badań. Ma to pomóc zapobiec katastrofie w przyszłości, Naukowcy przy okazji zdobędą informacje o początkach życia we wszechświecie.

Próbki z Bennu mają trafić na Ziemię w 2023 roku. Specjaliści twierdzą, że tak wiele danych i materiału z kosmosu nie sprowadzano na Ziemię od czasów misji Apollo.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy ostrzegają. Ludziom zostało kilka dekad na Ziemi

Zagłosuj

Czy wierzysz w przepowiednie końca świata?

Liczba głosów:

Asteroida Bennu - apokalipsa, plan NASA i OSIRIS-Rex:

Przeczytaj więcej
Komentarze