Apokalipsa jest dramatycznie blisko. Przesunięto wskazówki „Zegara Zagłady”

Wojciech Kozicki
26.01.2018  14:03
Zegar zagłady i wojna atomowa
Zegar zagłady i wojna atomowa Fot: Wikimedia.org/Federal Government of the United States

Groźniej było tylko raz w historii.

Symboliczny Zegar Zagłady (Doomsday Clock) odmierza czas do nuklearnej katastrofy. Tym razem wskazówki przesunięto o kolejne 30 sekund i ludzkości pozostały jedynie 2 metaforyczne minuty, nim ostatecznie wybije północ. Jak podaje sciencemag.org, obecnie na tarczy zegara jest godzina 23:58.

Nasze przesłanie jest jasne. Świat jest coraz mniej bezpieczny – powiedział fizyk Lawrence Krauss z Arizona State University (sciencemag.org).

Zegar jest „nastawiany” co roku. 25 stycznia odbyła się konferencja na temat zagrożenia zagładą atomową. Wówczas zdecydowano, że wskazówki powinny jeszcze bardziej zbliżyć się do punktu zero. Równie niebezpiecznie było tylko w 1953 roku, gdy podczas zimnej wojny ZSRR i USA przeprowadzały próby jądrowe.

zegar zagłady

Prowokacje Trumpa

Wzięto pod uwagę testy ładunków nuklearnych przeprowadzane przez Koreę Północą. Jako niebezpieczeństwo uznano także nieprzewidywalność Donalda Trumpa i ochłodzenie relacji z Rosją. Problemem jest również coraz mniejsze znaczenie instytucji, które mają zapobiegać globalnym problemom.

W 2017 roku relacje między mocarstwami atomowymi drastycznie się pogorszyły. Brak walki z ociepleniem klimatu prowadzi również do pogorszenia się stosunków politycznych – powiedział CEO czasopisma "The Bulletin of the Atomic Scientists" Rachel Bronson (sciencemag.org).

Sivan Kartha z Stockholm Environment Institute twierdzi, że cofnięcie wskazówek jest możliwe. Światowi liderzy musieliby jednak dość do porozumienia, uważniej słuchać naukowców, a Donald Trump powinien skończyć z prowokowaniem północnokoreańskiego dyktatora.

Doomsady Clock został zaprojektowany w 1947 roku przez żonę fizyka pracującego przy Projekcie Manhattan Martyl Langsdorf. Zawsze pokazuje określoną liczbę minut przed północą, która oznacza zagładę ludzkości. Wskazówki przesuwa zespół naukowców związanych z „The Bulletin of the Atomic Scientists". 

Prezydent Putin i Donald Trump
Zagłosuj

Co twoim zdaniem jest największym zagrożeniem dla świata?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze