Opłaty na autostradzie nieuczciwe? Poseł żąda wyjaśnień

Wojciech Kozicki
14.06.2018  10:17
autostrady a2 bramka opłaty ceny
autostrady a2 bramka opłaty ceny Fot: East News/Wojciech Strozyk/REPORTER

Wiadomo również, dlaczego rosną opłaty za przejazd autostradą w Polsce.

Opłaty na autostradzie A2 niezgodne z prawem? Jak podaje radiozet.pl, problem dotyczy stałej opłaty w okolicy Poznania, gdzie wynosi ona 2 złote. Jeden z kierowców skierował interpelację do posła Kukiz’15, by zajął się tą sprawą. Twierdzi, że za przejazd za odcinkiem PPO Słupca – PPO Nagradowice konieczna jest opłata 20 zł i nie ma to wpływu pokonany dystans.

Poseł Marek Jukubiak twierdzi, że opłata za przejechany kilometr na autostradzie na tym odcinku to 2,08 gr. Tymczasem najkrótszy możliwy odcinek do przejechania wynosi 9,6 kilometra. Jego zdaniem jest to wbrew przepisom. Skierował interpelację do ministra infrastruktury, by to wyjaśnił. Chce wiedzieć, na jakich zasad ustala się stawki na polskiej autostradzie.

Napisał do nas obywatel pismo, w którym zawarł informację na temat opłat na autostradzie A2. Jego zdaniem opłata za przejazd na jakimkolwiek odcinku pomiędzy PPO Słupca – PPO Nagradowice jest stała i bez względu na pokonany dystans wynosi 20 zł. Umowa koncesyjna dotycząca autostrady została podpisana 12 IX 1997 r. Ustawa o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym z dnia 27 października 1994 r. w rozdziale 5a, artykuł 37a pkt 5 określa, że opłatę za przejazd autostradą ustala się jako iloczyn liczby kilometrów przejazdu i stawki opłaty za kilometr dla danej kategorii pojazdu. Zatem określenie stałej opłaty na odcinku PPO Słupca – PPO Nagradowcie bez weryfikacji faktycznego przebiegu trasy (najkrótszy możliwy do pokonania odcinek PPO Nagradowice – węzeł Słupca wynosi 9,6 km, co daje opłatę rzędu 2,08 zł za kilometr) stoi w sprzeczności z tym przepisem. Spółka Autostrada Wielkopolska na swojej stronie internetowej ogłasza, że stawka za kilometr na trasie Nowy Tomyśl – Konin wynosi 0,40 zł za kilometr (dla samochodów osobowych o masie do 3,5 tony) – napisano w interpelacji. (sejm.gov.pl)

Autostrada Wielkopolska - opłaty, stawki, cennik.

Radiozet.pl przytoczyło oficjalny cennik Autostrady Wielkopolskiej. Wynika z niego, że kierowcy jadąc ze Słupcy do Sługocina i ze Słupca do węzła Konin Modła zapłacą taką samą kwotę 20 złotych. Jednak w pierwszym przypadku za pokonanie 15,7 kilometra trzeba zapłacić za każdy 1,28 zł. Na tym drugim odcinku (27,8 kilometra) opłata to 72 gr za kilometr. Takich przypadków na A2 jest znacznie więcej.

Zdaniem posła Jakubiaka opłaty nie są zgodne z cennikiem na stronie spółki Autostrada Wielkopolska. W interpelacji żąda wyjaśnień również w tej sprawie.

Autostrada A2 najdroższa - podwyżka opłat

Serwisy internetowe zwracają uwagę, że odcinek A2 w okolic Poznania jest jednym z najdroższych odcinków autostradowych w całej Europie, a przy okazji jest najdroższą drogą w Polsce. Money.pl napisało, że od 2 stycznia 2018 roku opłaty za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej znowu wzrosły. Za pokonanie całej trasy trzeba zapłacić 60 złotych. Cena za przejechany kilometr wzrosła o 2 grosze, co daje 3 zł więcej na całej trasie.

Do zarządzanej przez nas autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina państwo i podatnicy nie dopłacają ani złotówki, w przeciwieństwie do autostrad publicznych, na których przejazdy dotowane są w ponad 60 proc. z budżetu państwa – oświadczyła zeczniczka prasowa AW S.A. Zofia Kwiatkowska. (money.pl)

Spółka AW S.A poinformowała, że podwyżka opłat za przejazd autostradę A2 jest odzwierciedleniem realnych kosztów utrzymania drogi, inwestycji i kosztów obsługi kredytów. Stawki są oparte na zasadach zawartych w umowie koncesyjnej, wieloletnim planie finansowym i prognozach.

Zagłosuj

Co sądzisz o opłatach na autostradzie A2?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze