6 pociągów Pendolino uszkodzonych. „Tabor wygląda jak ostrzelany”

Wojciech Kozicki
25.01.2018  09:49
PKP Intercity Pendolino awaria
PKP Intercity Pendolino awaria Fot: Facebook.com/PKP Intercity. Pociąg do podróży

Kolejne składy uziemione. Internauci mówią już o klątwie.

24 stycznia PKP Intercity wycofało z ruchu na niektórych trasach pociągi kategorii Premium. Pasażerowie są zmuszeni podróżować zwykłymi składami o gorszym standardzie i niższej prędkości. Powodem są awarie.

Jak podaje portal rynek-kolejowy.pl, podwozia pociągów są podziurawione. Znaleziono także przerwane izolacje i kamienie wbite w poszycie. Pracownicy przewoźnika mówią, że „tabor wygląda jak ostrzelany”.

Sześć pojazdów Pendolino zostało wyłączonych z ruchu ze względu na ślady po kontakcie z tłuczniem stwierdzone na podwoziu – oświadczyła rzeczniczka PKP Intercity Agnieszka Serbeńska (rynek-kolejowy.pl).

Producent pociągów Alstom odmówił komentarza. Wiadomo jednak, że PKP sprawdza trasy przejazdu pociągów.

Zawszone Pendolino

Niezadowoleni pasażerowie mogą składać reklamacje korespondencyjnie na adres siedziby PKP Intercity, w kasach biletowych i poprzez stronę internetową przewoźnika. Urząd Transportu Kolejowego twierdzi, że mają prawo do odszkodowania, gdy usługa świadczona jest inaczej niż wynika z deklaracji przewoźnika.

PKP Intercity posiada 20 pociągów Pendolino, które kupiono za 400 milionów euro. Każdego dnia na torach miało być 16 z nich, a reszta pozostawała w rezerwie. Teraz 6 z nich z powodu awarii trafiło na bocznice. Kolejne dwa pozostają w naprawie powypadkowej, m.in. skład, który wjechał w Tira.

Albo Pendolino nie nadają się na polskie tory, albo są tandetnie wykonane. Nie mnie rozstrzygać, faktem jest, że niemal połowa jest dziś wycofana z ruchu - napisał na swoim Twitterze publicysta Konrad Kołodziejski.

Internauci mówią już o klątwie ciążącej na Pendolino. W listopadzie 2017 roku jeden z pociągów został zatrzymany z powodu wszy. Źródłem inwazji insektów byli pasażerowie na gapę, którzy nie dbali o higienę osobistą.

Co mogło zawinić?

Zagłosuj

Czy twoim zdaniem zakup Pendolino był słuszny?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze