Kontrola trzeźwości kierowców. Szykuje się zmiana przepisów

Wojciech Kozicki
25.09.2018  10:18
Policja i badania alkomatem
Policja i badania alkomatem Fot: Adam STASKIEWICZ/East News

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w badaniach trzeźwości kierowców.

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało rozporządzenie dotyczące kontroli trzeźwości kierowców. Jeśli wam się spieszy, lepiej odpuśćcie palenie e-papierosów w samochodzie. 

Gdy policjant zauważy, że w użyciu jest elektroniczny papieros, kierowca będzie musiał poczekać 15 minut. Zgodnie z nowymi przepisami, test trzeźwości będzie można przeprowadzić dopiero 15 minut po spożyciu alkoholu lub paleniu papierosów. 

Badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną – brzmi treść rozporządzenia na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Oszukiwanie alkomatu

Okazuje się, że „pomysłodawcami” są sami kierowcy. Jak przypomina radiozet.pl, zgłaszali skargi, że palenie e-papierosów powoduje zaburzenia pracy alkomatów i wyniki były niemiarodajne. Powodem miały być glikol i alkohol etylowy w liquidach.

St. asp. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi poinformowała Wirtualną Polskę, że nie spotkała się z przypadkiem, by e-papierosy zafałszowały wynik kontroli trzeźwości. Twierdzi jednak, że zdarzało się to w przypadku tradycyjnych papierosów.

„Dziennik Zachodni” sprawdził to już w 2014 roku. Grupa osób palących elektroniczne papierosy została przebadania alkomatem bezpośrednio po „dymku”. Po kilku minutach palenia okazało się, że nie powinny siadać za kółkiem. Po kwadransie alkomat pokazał już jednak prawidłowy wynik.

Odczyt świadczący o zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu w alkomacie kieszonkowym świadczy o tym, że urządzenie reaguje również na glikol i glicerynę – podsumował badania prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. (dziennikzachodni.pl)

Płyn do płukania ust i alkohol

Radiozet..pl zwraca uwagę, że płyn do płukania ust również może oznaczać kłopoty dla kierowcy. Jeśli zawiera alkohol, bezpośrednio po użyciu alkomat może pokazać nawet 1 promil alkoholu we krwi. Należy więc zgłosić to policjantowi i poprosić, by wykonać badanie za 15 minut.

Moto.wp.pl ostrzega kierowców, że alkomat bez ustnika może pokazać pozytywny wyniki, jeśli przed chwilą użyło się w samochodzie płynu do wycieraczek lub odmrażacza. Substancja w samochodzie może wpłynąć na test trzeźwości.

Zakaz palenia i samochody - nowe przepisy

Zmiana przepisów być może jest zbędna, bo wcześniej pojawił się inny pomysł. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zakaz palenia papierosów w samochodzie.

ZOBACZ TEŻ: Wpływ elektronicznych papierosów na zdrowie - nowe wyniki badań

Zagłosuj

Palisz papierosy?

Liczba głosów:

Czy e-papierosy szkodzą?

Test alkomatu w telewizji. Policjant był pijany?

Przeczytaj więcej
Komentarze