Strajki w tanich liniach lotniczych? Wakacje pod znakiem zapytania

Magdalena Kulej
02.07.2018  16:04
Strajki w tanich liniach lotniczych? Wakacje pod znakiem zapytania
Strajki w tanich liniach lotniczych? Wakacje pod znakiem zapytania Fot: PIOTR KAMIONKA/East News

Odwołane loty mogą dotyczyć popularnych tras na wakacje.

Odwołane loty w Ryanair - problem powraca. Na okres wakacyjny planowane są kolejne strajki pracowników popularnych tanich linii lotniczych.

Jak donosi Strefa Biznesu, porozumienie ze związkami zawodowymi stewardess nie zostało osiągnięte. To może okazać się sporym problemem dla pasażerów, którzy zakupili bilet na podróż po 3 lipca. Właśnie po tym dniu mają odbyć się strajki na popularnych, wakacyjnych trasach: we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Belgii.

Co więcej, ugody z zarządem Ryanair nie zawarł też niemiecki związek zawodowy Vereinigung Cockpit reprezentujący pilotów. To może przynieść strajki u naszych zachodnich sąsiadów w sierpniu.

Kłopoty Ryanair rozpoczęły się, gdy w maju przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących pracowników linii z Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Włoch spotkali się w Madrycie, by omówić bieżącą sytuację pracowników i określić żądania. Jednym z nich jest uznanie warunków zatrudnienia według prawa obowiązującego w kraju pracownika. Do tej pory zatrudnionych obowiązywały przepisy Irlandii, czyli kraju głównej siedziby linii lotniczych Ryanair.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe tanie linie lotnicze w Polsce 

Ryanair – strajk, odwołane i opóźnione loty. Kiedy odszkodowanie?

Warto wiedzieć, że za problemy z dotarciem do celu pasażer może domagać się odszkodowania. To dlatego, że w kwietniu tego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że strajki personelu linii lotniczych nie mogą być uważane za nadzwyczajną okoliczność, która zwalniałaby przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Od teraz przewoźnik musi wypłacić pasażerowi rekompensatę w wysokości od 250 do 600 euro zależnie od długości trasy. Dotyczy to wszystkich osób, których lot został odwołany lub opóźniony o co najmniej 3 godziny.

ZOBACZ TAKŻE: LOT będzie konkurował z PKP? 20-minutowe loty krajowe 

Zagłosuj

Wybierasz się na wakacje liniami Ryanair?

Liczba głosów:

Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony / odwołany lot?

Przeczytaj więcej
Komentarze