Czy bić dzieci? Oto co sądzą o tym Polacy

Wojciech Kozicki
02.06.2018  08:25
bicie dziecko Polska dane sondaż
bicie dziecko Polska dane sondaż Fot: East News/UIG Diverse

Wiadomo, kto "leje" najcześciej.

Czy bić dziecko? Bicie dzieci to w Polsce prawidłowa metoda wychowawcza? Stosować kary cielesne? Polacy wypowiedzieli się na ten temat w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl. Okazuje się, że prawie połowa respondentów uważa, że klaps jest akceptowalny. Co trzeci nie akceptuje takich kar cielesnych. 16 procent nie ma zdania na ten temat.

Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research zwrócił uwagę, że  mężczyźni chętniej biją dzieci (57 procent vs 38 procent). Najbardziej skłonne są do tego osoby powyżej 50 roku życia o dochodzie poniżej 1000 złotych. Najczęściej „leją” osoby z  z miast mających 20-99 tys. mieszkańców.

Uderzenie dziecka to zawsze uderzenie drugiego człowieka i jest niedopuszczalne w systemie wychowawczym. Przypominam także, że w Polsce od 2010 r. stosować przemocy wobec dzieci nie można, ponieważ obowiązuje prawny, całkowity zakaz kar cielesnych – powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. (rp.pl)

Przemoc domowa wobec dzieci - skutki i konsekwencje

Serwis parenting.pl, odnosząc się do wypowiedzi prof. Zbigniewa Stawrowskiego („bicie dziecka jest obowiązkiem rodziców, jest wyrazem miłości”), ostrzega że przemoc wobec dzieci ma nieodwracalne skutki. Wpływa na zdrowie psychiczne i zdrowie fizyczne.

Zdaniem naukowców z londyńskiego King's College pojawiają się zmiany w mózgu i jego strukturze, mają mniej istoty szarej, która odpowiada za przetwarzanie informacji. Mogą wystąpić także zmiany osi przysadka-podwzógrze-nadnercza (oś stresu, wydzielanie kortyzolu), co powoduje niszczenie komórek nerwowych. Cierpi także poczucie wartości dziecka, występują zaburzenia psychiczne i emocjonalne, ma mniejsze ambicje.

Prowadzę właśnie terapię pacjentki, która w dzieciństwie była bita. Przyznała mi się, że nie radzi sobie z dziećmi, a swoją słabość ukrywa przed mężem, ponieważ boi się, że ją pobije. Tak, jak robił to jej ojciec. Co więcej, zdarzyło się, że ta kobieta sama kilka razy podniosła rękę na swoje dzieci. Zrobiła to, bo nie wie, że można inaczej – powiedziała dr Anna Siudem. (parenting.pl)

 Gazetawroclawska.pl przypomina, że w Polsce obowiązuje prawny zakaz bicia dzieci, ale za klapsa nikt do więzienia nie pójdzie. Sędzia rodzinny Anna Kotuła  uważa, że będzie to jednak silny sygnał dla rodziców, by nie podnosili ręki na dzieci.

ZOBACZ TEŻ: Kurs survivalu dla nauczycieli. Nie dają rady z uczniami

Zagłosuj

Czy popierasz bicie dziecka jako metodę wychowawczą?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze