Biedronka znalazła sposób, jak odbić sobie wolne niedziele. Pracownicy mają wątpliwości

Mateusz Patyk
23.01.2018  11:22
Biedronka sklep
Biedronka sklep Fot: Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Mieliby przychodzić do pracy już kwadrans po północy.

Decyzja sieci dyskontów ma być odpowiedzią na zakaz handlu w siódmy dzień tygodnia. Jak podaje serwis gospodarka.dziennik.pl, pomysł jest na razie „w fazie analizy”. Nie przeszkodziło to jednak w poinformowaniu pracowników o nowych zasadach zatrudnienia. Przedstawiciele związków zawodowych nie kryją oburzenia.

W naszej ocenie nowe godziny pracy łamią przepisy o dobie pracowniczej. W regulaminie pracy została ona ustalona od 6 rano jednego dnia do 6 rano następnego. Dlatego postanowiliśmy poprosić Główny Inspektorat Pracy o wykładnię w tej sprawie. Pismo zostanie przesłane na dniach - powiedział w rozmowie z „Dziennikiem” przedstawiciel Solidarności w Biedronce.

Nocna zmiana ma potrwać pięć i pół godziny. „Dziennik Gazeta Prawna” twierdzi jednak, że nie tylko Biedronka ma chrapkę na odrobienie zysków straconych przez wolne od handlu niedziele. Pracę rozpoczynającą się tuż po północy mają zamiar wprowadzić także inne sieci sklepów dyskontowych - w tym Lidl i Netto.

Nie zapadła jeszcze wiążąca decyzja w tej sprawie. Analizujemy jednak potencjalne zmiany w tym zakresie - mówi gazecie Aleksandra Robaszkiewicz, rzecznik Lidla.

Firmy handlowe tłumaczą się, że to jedyny sposób na przygotowanie sklepów do porannego otwarcia w poniedziałek. W przeciwnym razie na wyładowanie dostawy, sprzątnięcie pomieszczenia czy wypiek pieczywa po prostu zabraknie czasu. Do tej pory poniedziałkowa zmiana zaczynała się o godzinie 6:00 rano.

Prawnicy nie mają wątpliwości - tego typu działania są uzasadnione i zgodne z prawem. W związku z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu zmienia się pojęcie doby pracowniczej. Według nowych przepisów trwa ona od północy do północy, więc rozpoczęcie pracy o godzinie 0:15 w poniedziałek jest uznawane już za dobę poniedziałkową. Za tego typu nocne zmiany pracownicy mają dostać specjalny dodatek.

Biedronka wózki przed sklepem
Biedronka wózki przed sklepem Fot: Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Zagłosuj

Czy Biedronka powinna wprowadzić nocne zmiany dla pracowników?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze