Inwazja biedronek w Polsce. Są agresywne i gryzą [WIDEO]

Wojciech Kozicki
11.10.2018  10:58
Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce - a miał to być sposób na zwalczanie mszyc
Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce - a miał to być sposób na zwalczanie mszyc Fot: Facebook.com/Aglomeracja Bydgoska

Niebezpieczne owady wdzierają się do domów i mogą stanowić zagrożenie dla człowieka. Ostrzeżenie dla alergików: nie wolno ich dotykać!

Biedronki azjatyckie (harmonia axyridis, biedronki arlekinowe, Harlequin ladybird) atakują. Nadeszła jesień, więc stają się wyjątkowo uciążliwe, ponieważ szukają schronienia. Media piszą wręcz o inwazji owadów niczym w horrorze. Okazuje się, że sprawa jest poważna. Biedronki azjatyckie mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Niebezpieczna biedronka

Biedronka azjatycka może mieć od 0 do 23 kropek. Tuż za głową mają czarny rysunek w kształcie litery "M" – informuje prof. Jacek Twardowski z Katedry Ochrony Roślin na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. (gazetawroclawska.pl)

Agresywne owady i sposób na mszyce

Agresywne biedronki arlekinowe sprowadzono do Europy z Azji, by pozbyć się mszyc. Stały się jednak gatunkiem mocno inwazyjnym. Dostają się do mieszkań i mogą dotkliwie pogryźć. Alergicy są w niebezpieczeństwie.

Niebezpieczne alergeny - objawy alergii

Biolog Łukasz Bożycki w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” ostrzegł, że hemolimfa biedronek azjatyckich może uczulać. Po ugryzieniu czuje się  swędzenie i pieczenie. Mogą też pojawić się trudności z oddychaniem.

Ich płynny obronne są szkodliwe dla oczu. Samo dotknięcie biedronki to już kontakt z alergenami wydzielanymi przez owada.

Pomorska.pl ostrzega, że po kontakcie z biedronkami azjatyckimi mogą pojawić się obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka i alergiczne zapalenie spojówek.

ZOBACZ TEŻ: Nawet 60 tys. euro za zabicie osy

Biedronka azjatycka - plaga w Polsce:

Przeczytaj więcej
Komentarze