Apel biskupów do Polaków. Akcja "100 dni bez alkoholu"

Wojciech Kozicki
07.08.2018  10:57
kościół alkohol niepodległość abstynencja
kościół alkohol niepodległość abstynencja Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Ostrzegają, w jaki sposób picie alkoholu zagraża narodowi i obywatelom. Dane są przerażające.

Kościół w Polsce i alkohol – tradycyjnie sierpień jest miesiącem trzeźwości. Jednak biskupi idą o krok dalej. Chcą, by Polacy nie pili przez 100 dni. Jak podaje epoznan.pl, tak długi okres abstynencji to sposób na uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych udostępniła apel duchownych do Polaków.

 

Czas od soboty 4 sierpnia do niedzieli 11 listopada 2018 roku to 100 dni. Niech będzie to 100 dni abstynencji, 100 dni abstynencji na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. To jest naprawdę egzamin z wolności i miłości do Ojczyzny! – zachęca Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski. (parpa.pl)

Biwskup i w apelu zwrócili uwagę, że alkohol zabija tysiące Polaków rocznie, degeneruje społeczeństwo i jest zagrożeniem dla narodu. Podkreślili, że trzeźwość jest fundamentem walki o niepodległość. Z powodu pijaństw ambitne cele narodowe nie mogą zostać osiągnięte. Narodowy Program Trzeźwości ma być zadaniem rozpisanym na całe pokolenie.

Ile piją Polacy?

Spożycie alkoholu w Polsce rośnie. Jak podaje PARPA, statystyczny Polak pije 9 litrów mocnych alkoholi i prawie 100 litrów piwa rocznie. Jest to niechlubna europejska czołówka. Specjaliści szacują, że Polacy są już nawet w pierwszej światowej piątce.

ZOBACZ TEŻ: Organizm tego Polaka sam wytwarza alkohol

Zagłosuj

Jak często pijesz alkohol?

Liczba głosów:

kościół alkohol niepodległość abstynencja
kościół alkohol niepodległość abstynencja Fot: Parpa.pl
Przeczytaj więcej
Komentarze