Brak seksu szkodzi. Lekarze ostrzegają przed niepokojącymi skutkami celibatu

Magdalena Kulej
06.03.2018  17:32
Seks szkodzi zdrowiu
Seks szkodzi zdrowiu Fot: Andriy Popov / East News

O zdrowie trzeba dbać.

Seks, zwłaszcza udany, ma zaskakujący wpływ na zdrowie, urodę i samopoczucie. Wnioski nasuwają się same - przerwa w uprawianiu miłości może szkodzić.

Czy celibat ma związek z bolesnym zerwaniem czy z brakiem potencjalnego kochanka, ciało może doświadczyć znaczących zmian.

Osoby, które powstrzymują się od seksu, zaczyna dopadać lenistwo, spadek witalności i głód seksu – tłumaczy seks-terapeutka Sari Cooper. (rd.com)

Dolegliwości mniej lub bardziej pozytywnych jest o wiele więcej. Najczęstszą z nich są zaburzenia depresyjne i stres. Osoby aktywne seksualnie o wiele lepiej radzą sobie z wystąpieniami publicznymi niż ci, którzy spędzili noc w samotności, z butelką wina czy nawet… ze swoją ręką.

Cameron

Trudne powroty

Długa wstrzemięźliwość seksualna utrudnia „powrót do gry”. Dotyczy to głównie panów. Ci, będąc szczególnie przeczuleni  na punkcie swoich możliwości seksualnych mogą doświadczyć wówczas spadku samooceny.

Specjaliści wskazują też na niepokojący spadek inteligencji. Tak twierdzą psycholodzy z Uniwersytetu w Maryland, którzy zauważyli, że seks faktycznie zwiększa inteligencję. Oznacza to, że powstrzymywanie się od seksu prowadzić może do jej spadku.

Kolejny związek pomiędzy seksem a inteligencją odkryli badacze z Uniwersytetu Konkuk w Południowej Korei. Ich zdaniem seks niweluje szkodliwy wpływ stresu na pamięć. Dotyczy to zwłaszcza starszych par, które dzięki intymnym zbliżeniom na dłużej zachowują funkcje intelektualne. 

Jeszcze więcej skutków życia w celibacie odczuwają kobiety. Osłabieniu ulegają ściany pochwy, mogą nastąpić zaburzenia nawilżenia i suchość podczas stosunku. Niestety brak seksu może mieć też negatywny wpływ na ból odczuwany podczas miesiączki.

Łózko
Zagłosuj

Czy seks na zgodę ma sens?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze