Słynne paski TVP pod okiem brytyjskich naukowców. Mamy wyniki badań!

Magdalena Kulej
09.11.2018  16:06
generator pasków tvp info
generator pasków tvp info Fot: memy / internet / wykop.pl

Zamieszanie i chaos w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości skupia na sobie uwagę również zagranicznych mediów. To, jak wydarzenie było przedstawiane w polskich mediach w zeszłym roku przeanalizowali eksperci z Wielkiej Brytanii.

„Paski terroru” – tak zatytułowali swój artykuł Brytyjczycy z London School of Economics. Naukowcy pod okiem dr Rafała Zaborowskiego z londyńskiego King’s College przeanalizowali 8,760 tys. pasków wyświetlonych 11 listopada 2017 roku w stacjach TVP Info i TVN24. Oto do jakich doszli wniosków.

Zgodnie z obserwacjami Brytyjczyków w programach informacyjnych TVP Info pojawia się coraz więcej propagandy, a coraz mniej obiektywizmu. Autor artykułu podkreśla, że paski Telewizji Publicznej ewoluowały w ciągu ostatnich 2 lat, a ich autorzy chętnie chwalą partię rządzącą, krytykując przy tym opozycję i UE.

Dr Zaborowski używa w artykule m.in. takich określeń jak „paski grozy” i „kryzys polskich mediów”. Wśród przytoczonych przykładów są m.in. paski: „Bruksela pozwala Hiszpanom pałować ludzi, a nam zabrania zwalczać kornika drukarza”, „Platforma Obywatelska wykorzystuje metody niemieckiej hitlerowskiej propagandy” czy „Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciw reformie sądownictwa”.

ZOBACZ TEŻ: TVP poprosiło, aby nie komentowano wpisu. Internauci nie posłuchali

Co ciekawe, zgodnie z badaniami TVP Info przytaczała słowa prezydenta Andrzeja Dudy w 17% swoich pasków. Aż 45% wypowiedzi to słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Dla porównania, TVN24 cytowało jednego i drugiego w 6% swoich pasków.

z22111078IH,Ewa-Bugala-i-ohydna-belka-TVP-Info
z22111078IH,Ewa-Bugala-i-ohydna-belka-TVP-Info Fot: TVP Info

ZOBACZ TEŻ: Żona dziennikarza TVP nie zostanie radną 

Generator pasków TVP

Paski towarzyszące programom informacyjnym TVP i TVP Info od wielu miesięcy są źródłem gorących konwersacji. Stały się też inspiracją dla internatów, którzy stworzyli cieszący się ogromnym sukcesem „generator pasków” z prezenterami Krzysztofem Ziemcem i Danutą Holecką. Zobacz najlepsze paski wygenerowane przez internautów!

Przeczytaj więcej
Komentarze