Burza słoneczna zbliża się do Ziemi. Przyniesie zorzę polarną i… utrudnienia

Magdalena Kulej
11.09.2018  12:47
aurora zorza
aurora zorza Fot: EasNews

Kiedy nastąpi burza słoneczna i jakie będzie miała skutki?

Naukowcy zaobserwowali w koronie słonecznej powstanie dziury, która spowodowała burzę słoneczną – donosi sciencealert.com, powołując się na dane Amerykańskiej Narodowej Administracji do spraw Oceanu i Atmosfery (NOAA).

A co to dla nas oznacza? Przede wszystkim burzę geomagnetyczną i możliwą zorzę polarną widoczną nawet w Polsce. Nagłe i silne zmiany pola magnetycznego czekają Ziemię w okresie od 11 do 12 września.

Burza słoneczna – utrudnienia

Z racji tego można spodziewać się pewnych utrudnień. Eksperci uspokajają jednak – nadchodząca burza należy do słabszych, więc i utrudnienia nie będą poważne.

Choć faktycznie burza pędzi z prędkością kilkuset km/sek., będzie miała zaledwie drugi stopień w pięciostopniowej skali. Niewielkie problemy z poprawnym funkcjonowaniem mogą mieć m.in. sygnały o wysokiej częstotliwości i sygnały radiowe poniżej 30 MHz.

Kłopoty mogą też wiązać się z sygnałem GPS, bo magnetyczny wiatr zakłóca ich przesył pomiędzy naziemnymi nadajnikami a satelitami na orbicie.

ZOBACZ TEŻ: Wpływ burzy słonecznej na sprzęty i samopoczucie

Burza słoneczna – zorza polarna widoczna z Polski?

Ale burza słoneczna nie wiąże się jedynie z zakłóceniami. To też fantastyczna okazja, by być świadkiem tak spektakularnego zjawiska, jakim jest zorza polarna.

Ten niesamowity spektakl na niebie powodowany jest przez naładowane cząstki wiatru słonecznego, które zderzają się z atomami i cząsteczkami w atmosferze, co z kolei powoduje powstawanie wielobarwnego światła.

Im silniejszy wiatr słoneczny, tym piękniejsze widoki. W przypadku nadchodzącej burzy słonecznej, zorza nie będzie więc szczególnie wyraźna. Najlepiej widoczna będzie na wyższych szerokościach geograficznych, a więc w okolicach biegunów.

Najsilniejsza burza zdarzyła się natomiast w 1859 roku. Wywołała wówczas pożary na stacjach telegraficznych w Europie i Ameryce, a także wyjątkowo jasną zorzę widoczną m.in. na Kubie, w Meksyku i we Włoszech.

Zorza polarna

Przeczytaj więcej
Komentarze