Cebulowy kryzys w Polsce. Ceny biją rekordy!

Magdalena Kulej
08.11.2018  13:53
cebula kryzys
cebula kryzys Fot: shutterstock.com

Ceny cebuli idą drastycznie w górę. Tylko we wrześniu cebula podrożała o prawie 100%, a to nie koniec złych wiadomości.

W całej Europie trwa cebulowy nieurodzaj. Jedno z najbardziej stabilnych na rynku warzyw jest więc drogie jak nigdy. Jak informuje "Puls Biznesu", ceny cebuli ustanawiają właśnie dziesięcioletni rekord.

Z informacji płynących z GUS wynika, że produkcja cebuli może być w Polsce o 12 proc. niższa. Jednocześnie słychać, że z powodu suszy w niektórych krajach europejskich zmniejszy się nawet o kilkadziesiąt procent — mówi w „Pulsie Biznesu” Irena Strojewska, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. (pb.pl)

ZOBACZ TEŻ: Cebula, czosnek, kapusta. Te warzywa mogą wywoływać nieprzyjemne dolegliwości

Stąd drastyczny wzrost cen. Z danych opublikowanych przez Agro Nawigator Banku PKO BP wynika, że cena cebuli w hurcie we wrześniu wzrosła średnio o 96%, czyli do 1,33 zł za kilogram. To sporo, bo rok wcześniej producenci dostawali za kilogram ok. 60 gr. A ceny wciąż rosną. W październiku wzrosty cen mogły przekroczyć już 100%. 

Poza cebulą drożeje też przede wszystkim marchew i biała kapusta. Według danych GUS ich produkcja zmalała o 10% w porównaniu z poprzednim rokiem.

ZOBACZ TEŻ: Nowa kanapka w McDonald's

Memy z cebulą. Popłaczesz się ze śmiechu!

Przeczytaj więcej
Komentarze