Kolejna podwyżka cen paliwa w Polsce. Tyle trzeba będzie zapłacić

Wojciech Kozicki
28.05.2018  10:06
cena paliwa benzyny lpg w Polsce stacja benzynowa tankowanie
cena paliwa benzyny lpg w Polsce stacja benzynowa tankowanie Fot: East News/Piotr Kamionka/REPORTER

Podano powód, dlaczego benzyna znów zdrożeje.

W tym tygodniu ceny paliwa w Polsce mogą znów pójść w górę, a podwyżka ma utrzymać się aż do wakacji. Tankowanie może być bolesne dla portfeli kierowców. Jak informuje radiozet.pl, powołując się na dane z e-petrol.pl, chociaż za paliwo trzeba ostatnio było zapłacić sporo, marże operatorów stacji nie były wysokie. Teraz mogą sobie to odbić.

Cena paliwa - prognozy

W dniach 28.05-03.06.2018 cena benzyny bezołowiowej będzie prawdopodobnie kosztować 5,40-5,53 zł/l, a za 95-oktanowe paliwo zapłacimy 5,09-5,21 zł/l. Cena oleju napędowego może wynieść 5,05-5,17 zł/l, a autogazu 2,15-2,23 zł. Jedyną nadzieją dla kierowców wydaje się spotkanie OPEC, na którym będzie przedyskutowana kwestia zwiększenia wydobycia. Arabia Saudyjska i Rosja mają wydobywać baryłek dziennie.

ZOBACZ TEŻ: Podwyżka rachunków na prąd. Zabrakło pieniędzy na elektrownię atomową

Bardzo prawdopodobne będzie dalsze podnoszenie cen na stacjach, aby mogły one nadążyć za dynamiką na rynku hurtowym – skomentowali wzrost cen paliwa dr Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak. (businessinsider.com.pl)

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wysoka cena benzyny nie ma nic wspólnego z polityką. Zapytano go czy akcyza na paliwo będzie obniżona, ale odpowiedział jedynie, że "ma nadzieję" na tańszą benzynę. 

To, że dzisiaj benzyna jest trochę droższa, niż była wcześniejnie ma najmniejszego związku - zero po prostu związku - z tym co się dzieje w polityce polskiej. Jest to wyłącznie związane z wypowiedzeniem układu z Iranem przez Stany Zjednoczone o zakazie produkcji broni jądrowej przez Iran, jak również z niepokojami na Bliskim Wschodzie i zacieśniającą się polityka pieniężną Stanów Zjednoczonych, która powoduje, że dolar jest coraz mocniejszy - a ropę sprzedaje się w dolarach - powiedział premier Morawiecki. (businessinsider.com.pl)

To może nie być jedyny wzrost cen paliwa. Rząd chce wprowadzić nowy podatek (opłata emisyjna). Do każdego litra benzyny może być doliczone nawet groszy brutto (8 groszy netto).

ZOBACZ TEŻ: Wyższa cena biletów na pociąg. Nowa opłata od PKP

Zagłosuj

Co sądzisz o kolejnej podwyżce cen paliwa?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze