Uwaga! Ceny piwa pójdą gwałtownie w górę. Potem może go w ogóle zabraknąć!

Magdalena Kulej
16.10.2018  14:20
Uwaga! Ceny piwa pójdą gwałtownie w górę. Potem może go w ogóle zabraknąć!
Uwaga! Ceny piwa pójdą gwałtownie w górę. Potem może go w ogóle zabraknąć! Fot: ROBERT STACHNIK/REPORTER

Piwo jest w niebezpieczeństwie. Naukowcy alarmują, bo przez ocieplenie klimatu wkrótce może zabraknąć jęczmienia. A co za tym idzie, nim piwa kompletnie zabraknie, jego cena drastycznie wzrośnie.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (USA), we współpracy z badaczami z Chin, Meksyku i Wielkiej Brytanii, przeanalizowali możliwe scenariusze dotyczące przemysłu piwowarskiego w związku z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Wnioski? Mało satysfakcjonujące. Jak czytamy w raporcie opublikowanym w brytyjskim piśmie Nature Plants, ocieplenie klimatu, fale upałów i susze przyczyniają się do znacznego uszczuplenia zbiorów jęczmienia - głównego składnika piwa.

Przewidywane zmniejszenie zbiorów o 17% może doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen piwa. O jakim wzroście mowa? Sporym.

W krajach, w których złoty napój jest popularny (a nie da się ukryć, że Polska do nich należy), ceny mogą wzrosnąć 2-, a nawet 4-krotnie! Przewiduje się, że w najlepszym przypadku czeka nas podwyżka o ok. 2,50 zł, w najgorszym – o nawet 13 zł.

ZOBACZ TEŻ: Oto najdroższe wino świata. Od samej ceny może boleć głowa

Zagłosuj

Mój ulubiony alkohol to

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze