Władze chciały pozbyć się bezdomnych. Metodę uznano za „nieludzką”

Wojciech Kozicki
01.02.2018  12:53
Bezdomny śpi na ławce
Bezdomny śpi na ławce Fot: Flickr.com/Pedro Ribeiro Simões

Po czymś takim mogą stracić nawet żelazny elektorat.

Radni z miasta Bournemouth otrzymywali wiele skarg od mieszkańców i handlarzy. Dotyczyły bezdomnych śpiących na ławkach w centrum. Jak informuje independent.co.uk, postawili rozwiązać problem żelaznymi prętami.

Zdjęcia „uzbrojonych” ławek trafiły do mediów społecznościowych za sprawą artysty Stuarta Semple. Wyświetlono je ponad milion razy. Internauci wyrazili stanowczy sprzeciw. Określili rozwiązanie jako „nieludzkie”.

Ławki, żelazne pręty, bezdomni
Ławki, żelazne pręty, bezdomni Fot: Facebook.com/Stuart Semple

Wiewiórki przeciw bezdomnym

Semple przyznał, że dla większości ludzi będzie to tylko element przestrzeni miejskiej i przejdą obok niego bez refleksji. Jego zdaniem osoby bezdomne poczują się głęboko urażone. Twierdzi, że centrum miasta powinno być miejscem dla wszystkich.

Zobaczyłem te pręty i od razu wiedziałem do czego służą. Byłem zszokowany i wściekły, że takie rzeczy dzieją się w moim rodzinnym mieście – powiedział Semple (independent.co.uk).

Rada miasta postanowiła zabrać głos w sprawie i bronić kontrowersyjnego pomysłu. Okazało się, że miał być odpowiedziąnią na skargi i zrobiono to czego oczekiwało społeczeństwo.

Musimy zachować balans między odpowiedzialnością za udogodnienia miejskie, a opieką nad najsłabszymi członkami społeczności. Dbamy o nich zapewniając chociażby noclegownie - powiedział rzecznik prasowy rady miasta (independent.co.uk).

To nie pierwszy raz, gdy władze Bournemouth walczą w kontrowersyjny sposób z bezdomnymi. W 2015 roku próbowano ich przepędzić z dworca. Użyto w tym celu głośnej muzyki z filmu „Alvin i Wiewiórki”. Zakupiono także dla nich bilety w jedną stronę, by wyjechali z obszaru miejskiego.

Zagłosuj

Czy twoim zdaniem pręty to dobry sposób na bezdomnych?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze