Najdłuższy most na świecie już otwarty. To jak 60 wież Eiffla!

Magdalena Kulej
23.10.2018  14:21
Najdłuższy most na świecie Chiny
Najdłuższy most na świecie Chiny Fot: Liang Xu/Xinhua News/East News

Aż 55 kilometrów długości – tyle liczy sobie najdłuższy most świata. 23 października prezydent Chin Xi Jinping uroczyście otworzył konstrukcję łączącą Chiny kontynentalne z Hongkongiem i Makau.

Most Hong Kong-Zhuhai-Macau, którego nazwa pochodzi od miast delty Rzeki Perłowej, kosztował niemal 20 miliardów dolarów. Początkowo przewidywano, że koszt inwestycji nie przekroczy 2,26 miliardów. A, jak szacuje „Business Insider”, ilość wykorzystanej do budowy stali (420 tys. ton) mogłaby wystarczyć na budowę 60 wież Eiffla.

Most faktycznie imponuje. Jest w końcu aż 20 razy dłuższy od słynnego Golden Gate Bridge w San Francisco. Ale nie tylko o rozmiar chodzi. 55-kilometrowa konstrukcja składa się z 3 podwieszanych mostów i podwodnego tunelu o długości 6,7 kilometrów. Dostać można się do niego przez 2 sztucznie wybudowane wyspy.

Co ciekawe, most nie jest dostępny dla wszystkich. Żeby się na niego dostać, trzeba postarać się o specjalne zezwolenie. A jak podróżuje się po najdłuższym moście świata? Przede wszystkim szybko. Podróż z lotniska w Hong Kongu do Zhuhai skróci się teraz z 4 godzin do zaledwie 45 minut.

Hong Kong, Makau i Zhuhai to główne miasta delty Rzeki Perłowej w Chinach. Według przewidywań z nowej konstrukcji łączącej te miejsca ma korzystać nawet 70 milionów osób.

ZOBACZ TEŻ: Tajfun Mangkhut spustoszył Chiny

Najdłuższy most na świecie w Chinach [ZDJĘCIA]

Przeczytaj więcej
Komentarze