Coraz mniej Polaków chodzi do kościoła. "Boże, ocal Polskę"

Wojciech Kozicki
05.10.2018  14:33
Ilu Polaków chodzi do kościoła?
Ilu Polaków chodzi do kościoła? Fot: Jakub Orzechowski/REPORTER/East News

Polacy w kościele na niedzielnych mszach pojawiają się coraz rzadziej. Tak wynika z amerykańskiego sondażu przeprowadzonego w 108 krajach przez Pew Research Center. Czy następuje odwrót społeczeństwa od Kościoła?

Jak podaje Wirtualna Polska, odpływ wiernych w Polsce jest największy na świecie. Jedynie 26 procent osób poniżej 40 roku życia uczestniczy w nabożeństwie w każdą niedzielę. Powyżej 40 lat w każdą niedzielę w kościele pojawia się 55 procent Polaków.

ZOBACZ TEŻ: Kolejna dotacja od rządu dla Rydzyka. "165 milionów w 3 lata"

Boże, ocal Polskę. Coraz mniej Polaków chodzi do kościoła. Laicyzacja, która już dawno ogarnęła cały Zachód i zniszczyła tradycyjną cywilizację, czyni spustoszenie także w Polsce – pisze fronda.pl

WP.pl powołuje się również na dane z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Okazuje się, że w 2015 roku na każdej niedzielnej mszy stawiało się 40 procent społeczeństwa. Rok później wynik spadł do 36,7 procenta.

ZOBACZ TEŻ: Kościół wprowadził elektroniczne tace i stawkę minimalną

W 2016 roku w niedzielnej Mszy Św. uczestniczyło 36,7% zobowiązanych katolików, a do Komunii Świętej przystąpiło 16% - informuje EpiskopatNews na Twitterze.

Jak podaje gosc.pl, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wierni Kościoła katolickiego w Polsce to aż 92,8 procent społeczeństwa. 80 procent Polaków uważa się za „głęboko wierzących”. Prawie połowa mieszkańców Polski uczestniczy w nabożeństwach przynajmniej raz w tygodniu. 6 procent badanych twierdzi, że nigdy nie uczestniczy w praktykach religijnych.

Gosc.pl pisze, że „pozakościelni” za priorytety uważają wolność poglądów, wykształcenie, rozwijanie własnych zainteresowań, przyjaźń i pracę zawodową. Niewielu z nich jest zorientowanych na dobro ojczyzny i patriotyzm.

Fronda.pl nazwała ludzi urodzonych po 1980 roku generacją wychowaną w duchu skrajnego liberalizmu i pustki duchowej. O laicyzację obwinia wejście do Unii Europejskiej.

ZOBACZ TEŻ: Pobieranie nasienia po katolicku. Bez masturbacji, ale "z dziurką"

Jak się spowiadać?

Ksiądz dusił i uderzył dziecko na chrzcie:

Przeczytaj więcej
Komentarze