Wyciek danych z Facebooka. Oto jak skutecznie usunąć konto

Wojciech Kozicki
28.03.2018  14:49
Mark Zuckerberg, Facebook, afera
Mark Zuckerberg, Facebook, afera Fot: East News/AFP/MLADEN ANTONOV

Instrukcja jak zniknąć z mediów społecznościowych.

Afera z Facebookiem i Cambridge Analytica zbiera swoje żniwo. W sieci coraz popularniejsza staje się akcja #deletefacebook. Serwis wykop.pl informuje, że kolejne znane osoby takie jak np. Elon Musk decydują się usunąć konto w portalu społecznościowym. Zrobiły to także WhatsApp i cinkciarz.pl.

Na podobny ruch decydują się także zwykli użytkownicy. Nie każdy jednak wie jak zlikwidować konto u Marka Zuckerberga.

Jak podaje radiozet.pl, jest sposób na usunięcie konta na Facebooku. Oznacza to jednak bezpowrotne skasowanie swoich danych z serwisu. Możliwa jest również opcja „dezaktywuj”, która pozwala na ewentualną zmianę decyzji i przywrócenie konta. Profil nie będzie wówczas widoczny dla użytkowników, ale znajomi mogą widzieć niektóre informacje.

Wystarczy wejść w „ustawienia”, a następnie w „ogólnych” wybrać „zarządzaj kontem”. Na dole znajduje się opcja „Dezaktywuj swoje konto”.

cinkciarz.pl i facebook
cinkciarz.pl i facebook Fot: Wykop.pl/Marcel29

O co chodzi w aferze z Facebookiem

Aby całkowicie usunąć profil należy wejść do Działu Pomocy. Po wybraniu odpowiedniego linka strona przekieruje użytkownika do formularza, który należy uzupełnić. Operacja jest wykonywana w ciągu kilku dni.

Serwis pcworld.pl napisał, że po skasowaniu konta nie wszystkie dane zostaną usunięte. Kopie niektórych materiałów mogą być przechowywane na serwerach "z przyczyn technicznych".

Serwis money.pl podaje, że Facebook przekazał Cambridge Analytica dane 50 milionów użytkowników. Brytyjska firma  mogła je wykorzystywać  wpływając na decyzje wyborcze np. podczas prowadzenia kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. Niewykluczone, że posłużyły także, by zachęcić do Brexitu.

CNN Money podało nieoficjalną informację, że dyrektor generalny Facebooka, chociaż przeprosił za zaistniałą sytuację, będzie zeznawał przed amerykańskim Kongresem. Poinformowało również, że spada zaufanie do portalu społecznościowego i firma jest w poważnym kryzysie

To nie pierwsza taka afera związana z portalem Marka Zuckerberga. W 2017 roku ogłoszono, że prawdopodobnie Facebook podsłuchuje użytkowników.

ZOBACZ TEŻ: Miałeś kontro na Nasze Klasie? Wyciek danych użytkowników

Zagłosuj

Czy po aferze usuniesz konto na Facebooku?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze