Czy to już koniec Prosecco? Włosi mówią „dość”

Magdalena Kulej
20.08.2018  13:07
Prosecco
Prosecco Fot: shutterstock.com

Fani popularnego wina powinni zacząć robić zapasy.

Włoskie ministerstwo rolnictwa poinformowało o planach ograniczenia produkcji Prosecco. Wszystko przez niszczenie regionów, z których pochodzi słynne wino.

Jak donosi włoski dziennik „Corriere del veneto”, rozwój Prosecco w ostatnich 20 latach i jego niesłabnąca na całym świecie popularność przyczyniły się do zwiększonej wycinki lasów, sadów i  zbóż, które ustępują miejsca kolejnym winnicom.

Rynek i winiarze muszą wiedzieć, że z czasem produkcja zostanie ograniczona. Bo choć rozwój Prosecco dał nam wiele możliwości, spowodował też liczne problemy. (…) Nie możemy dopuścić do robienia biznesu za wszelką cenę. Sytuacja musi zostać uregulowana, w przeciwnym razie sami sobie zaszkodzimy - powiedział wiceminister rolnictwa Franco Manzato. (corrieredelveneto.corriere.it)

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze wino świata można kupić w Lidlu 

Ale liczne wycinki to nie jedyne skutki intensywnej produkcji Prosecco. Minister podkreślił w rozmowie z  „Corriere del veneto”, że masowa produkcja popularnego wina musującego często prowadzi do chaosu na rynku i wielu oszustw. Te mają polegać m.in. na przesadzaniu rosnących na południu Włoch winorośli glera, z którego powstaje Prosecco, w miejsca, w których powstaje wino.

Zagłosuj

Mój ulubiony alkohol to

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze