Mają sposób na darmowy i nielimitowany prąd. Koniec rachunków za energię

Wojciech Kozicki
16.03.2018  11:54
prąd tanio i bez limitu
prąd tanio i bez limitu Fot: Pixabay.com

Naukowcy zapowiedzieli rewolucję energetyczną.

Jeśli ktoś narzeka na zbyt wysokie rachunki za prąd, powinien zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. The Massachusetts Institute of Technology (MIT), przy współpracy z prywatną firmą Commonwealth Fusion Systems, zapowiada rewolucję. Jak podaje theguardian.com, chcą tworzyć nielimitowaną ilość darmowej energii

Pragniemy zbudować nowoczesną elektrownię i zapobiec nieodwracalnym zmianom klimatu – powiedział dyrektor generalny Commonwealth Fusion Systems Bob Mumgaard. (theguardian.com)

O tych ambitnych planach poinformowano na łamach nature.com. Naukowcy zapowiedzieli, że są bliscy złamania kodu do syntezy jądrowej. Przewidują, że zajmie im to nie więcej niż 15 lat. Użyją nowej klasy nadprzewodników wysokotemperaturowych oraz silnych magnesów. Produkcja energii będzie wolna od zanieczyszczeń.

Fuzja energetyczna i rozwój rewolucyjnych reaktorów - zapowiedziało MIT Energy Initiative na swoim Twitterze.

Potrzebne pieniądze

Jak na razie darmowa energia od MIT jest bardzo kosztowna, więc badacze korzystają ze wsparcia prywatnych przedsiębiorców. Włoska firma energetyczna Eni przeznaczyła 50 milionów dolarów na zbudowanie specjalnego reaktora. Ponad połowę pieniędzy pochłonęły same badania.

Naukowcy są już jednak na dobrej drodze do sukcesu. W trakcie eksperymentu "Sparc" wytworzono energię, która zasiliłaby małe miasto. To pierwszy krok, by zbudować rewolucyjną elektrownię. Prototyp ma powstać w ciągu dekady.

Współpraca MIT i Commonwealth Fusion Systems pozwoli na zbudowanie pierwszej na świecie elektrowni, gdzie energia będzie wytarzane dzięki fuzji, a nie rozszczepieniu - napisało MIT Energy Initiative na swoim Twitterze.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy wierzysz, że prąd będzie darmowy i nielimitowany?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze