Dekalog w konstytucji? Komisja rozpatrzy petycję słynnego wójta

Magdalena Kulej
21.09.2018  09:38
konstytucja
konstytucja Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER

To nie pierwsza taka inicjatywa z jego strony.

Dekalog zamiast preambuły. Tak powinna wyglądać nowa Konstytucja RP według Andrzeja Głaza z PiS, który swój postulat zawarł w petycji do Senatu - donosi w piątek "Rzeczpospolita".

Kim jest Andrzej Głaz?

Andrzej Głaz to działacz PiS i wójt gminy Tuszów Narodowy na Podkarpaciu. W czerwcu zrobiło się o nim głośno, gdy z jego inicjatywy na ścianach każdej z 5 szkół w gminie zawisły tablice z Dekalogiem.

Głaz tłumaczył wówczas, że jest to "reakcja na zło, które dzieje się na Zachodzie"

10 przykazań w konstytucji?

Teraz wójt idzie o krok dalej. Chce, by 10 przykazań umieszczono w Konstytucji RP z 1997 roku. Jej preambuła rozpoczyna się aktualnie od słów:  „W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny". Mowa tu więc o obywatelach wierzących i niewierzących. Andrzej Głaz wolałby jednak widzieć w tym miejscu Dekalog, będący „filarem Narodu Polskiego”.

Dekalog to fundament życia jednostek, społeczeństw i narodów, jego przykazania chronią człowieka przez niszczącą siłą egoizmu, nienawiści i fałszu. (...) Istotne jest więc, aby w tych czasach stanowił on podstawę praw i działań każdego z nas" – uzasadnia w petycji Andrzej Głaz. (Rzeczpospolita)

Jak poinforowała "Rzeczpospolita", Głaz petycję w tej sprawie skierował do Senatu. Teraz rozpatrzy ją Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Jej szef, Robert Mamątow z PiS, przekonuje jednak, że petycja nie zostanie rozpatrzona pozytywnie.

Nie każdy musi się z tym zgadzać. Poza tym nie jesteśmy dobrym adresatem petycji, bo obecnie nie ma większości potrzebnej do zmiany Konstytucji RP – zauważył Mamątow. (Rzeczpospolita)

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz kazał całować dzieciom relikwie w szkole

Przeczytaj więcej
Komentarze