Denis Urubko opuścił bazę pod K2. Przekazał specjalne pozdrowienia

Wojciech Kozicki
28.02.2018  10:00
Denis Urubko opuszcza K2
Denis Urubko opuszcza K2 Fot: Facebook.com/Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera/Denis Urubko

Opowiedział o dramatycznych przeżyciach na górze.

Samotne zdobycie zimowego K2 nie powiodło się, Denis Urubko został pokonany przez górę. Nie zaatakuje szczytu również z członkami Zimowej Wyprawy Narodowej, ponieważ rozpoczął trekking po lodowcu i podróż do domu. Nie wyobrażają sobie z nim dalszej współpracy, skoro pozwolił sobie na bunt.

Polacy nie opuszczają Karakorkum. Planują zdobyć K2 w marcu i czekają na 2 okna pogodowe. Urubko uważa, że wtedy nie będzie to już wejście zimowe. Russianclimb popiera go i twierdzi w jednym z postów, że meteorologiczna zima jest ważniejsza dla wspinaczy od tej astronomicznej.

Schodzę, nie sądziłem, że to wszystko tak się skończy.  Wiele nie zależy jednak ode mnie. Jestem już na diecie wspinaczkowej, przede mną dużo treningów. Przyjaciele we Włoszech czekają na mnie na ciepłych drogach. Dobrej wiosny – pojawiła się wiadomość od Urubki na Twitterze Russianclimb.

Polacy na K2

Jak podaje sport.pl, Urubko samotnie wspiął się na wysokość 7600 metrów. Nie wziął radia i nie chciał rozmawiać z kierownikiem wyprawy Krzysztofem Wielickim. Na górze zaskoczyły go fatalne warunki atmosferyczne i burza śnieżna. Miał też wpaść do 5-metrowej szczeliny. Wydostał się, ale miał problemy ze znalezieniem drogi powrotnej.

Tylko dzięki intuicji udało mi się po kilku godzinach wydostać ze szczeliny, w którą wpadłem. Nie miałem innego wyjścia niż po prsotu zejść na dół i zrezygnować ze zdobycia szczytu – powiedział Urubko. (wprost.pl)

Polacy nadal będą walczyć o pierwsze zimowe wejście na K2. Adam Bielecki, uderzony przez kamień, został jednak bez wspinaczkowego partnera. Może nim być Janusz Gołąb. Stawia jednak warunek.

Mogę być partnerem dla Adama, ale pod warunkiem, że pogoda pozwoli mi wejść na wysokość 7200–7400 m, gdzie znajduje się obóz C3. Muszę spędzić w nim jedną–dwie noce, by się odpowiednio zaaklimatyzować. Ja już byłem na szczycie K2, znam dobrze ten teren. Znam swoje możliwości i wiem, że to możliwe. Inna sprawa, że od dłuższego czasu prześladuje mnie pech. Na siedem wyjść w Himalaje, aż pięć miałem w złej pogodzie – powiedział Gołąb. (TVN24.pl)

Podczas wyprawy ekipa ratunkowa, w której skład wchodzili Urubko i Bielecki, pomogła sprowadzić z góry Nanga Parbat Elisabeth Revol. Nie udało się uratować Tomasza Mackiewicza, a kolejnych akcji ratunkowych nie było.

Film z zimowego K2. W tym dniu został ranny Rafał Fronia:

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czu Denis Urubko powinien opuścić bazę pod K2?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze