Rząd wypowiedział wojnę dopalaczom w Polsce. Nowe przepisy

Wojciech Kozicki
22.08.2018  10:49
dopalacze prawo przepisy nowelizacja
dopalacze prawo przepisy nowelizacja Fot: East News/AGENCJA SE/JAN BIALY

Znaleźli także sposób na szybko zmieniający się skład narkotyków.

Dopalacze w Polsce – zmiana przepisów. W życie weszła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Osoby sprzedające dopalacze będą teraz traktowane przez prawo tak samo jak osoby sprzedające narkotyki. Mogą trafić do więzienia nawet na 12 lat.

ZOBACZ TEŻ: Krokodyl z Rosji. Narkotyk sprawia, że człowiek gnije żywcem i zamienia się w potwora [+18]

Robimy to, co należało zrobić już dawno. Liczba zatruć dopalaczami utrzymuje się na poziomie ok. 300 miesięcznie, a wbrew powszechnej opinii, dopalacze nie są łagodniejszą formą narkotyków. Zatrucia nimi są często bardziej niebezpieczne niż „tradycyjnymi” narkotykami, a skutki zażywania nowych substancji są nieprzewidywalne – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. (dorzeczy.pl)

Dopalacze - kary za posiadanie - nowe prawo

Osoby posiadające dopalacze również poniosą konsekwencje – przewidywana jest dla nich kara ograniczenia wolności, grzywna lub nawet 3 lata w więzieniu. Postępowanie może być umorzone jeśli przedmiotem czynu będzie niewielka ilość dopalaczy przeznaczona na własny użytek.

Dopalacze w Polsce są coraz większym problemem. Ministerstwo na swojej stronie internetowej  informuje, że liczba zatruć dopalaczami wynosi 300 miesięcznie. Producenci zmieniają ich skład, a prawo nie nadąża z reakcją. Nowelizacja przyspieszy dodawanie do wykazu nowych substancji (bez kolejnych nowelizacji ustawy), za których posiadanie będzie groziła kara.

Efekty po zażyciu dopalaczy

Osoby po dopalaczach mogą się okaleczać, a nawet doprowadzić do śmierci. Wirtualna Polska opisała przypadek mieszkańca województwa łódzkiego, który myślał, że ma w sobie wiewiórkę. By się jej pozbyć, wyjął sobie jelita i wyrwał nerki. Na Białorusi odnaleziono śpiewającego 23-latka, który po dopalaczu obciął sobie uszy i wydłubał oczy.

ZOBACZ TEŻ: Dopalacz "Spice". Udaje marihuanę, ale zabija

Zagłosuj

Zażywałeś kiedykolwiek narkotyki?

Liczba głosów:

Co dopalacze robią z ludźmi:

Przeczytaj więcej
Komentarze