Komunikacja miejska za darmo. Tego dnia nie kupuj biletu

Magdalena Kulej
19.09.2018  13:37
Komunikacja miejska za darmo. Tego dnia nie kupuj biletu
Komunikacja miejska za darmo. Tego dnia nie kupuj biletu Fot: ADAM GUZ/REPORTER

Autobusem, tramwajem a nawet rowerem miejskim pojedziesz bezpłatnie.

Dzień Bez Samochodu już w sobotę 22 września. Będzie to doskonałe zwieńczenie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji w wielu miastach oferuje się bezpłatne przejazdy komunikacją miejską i szereg innych atrakcji.

Dzień bez samochodu – autobusem za darmo

Idea Europejskiego Dnia Bez Samochodu narodziła się ponad 20 lat temu we Francji. Do Polski dotarła 10 lat później i odbywa się każdego roku, 22 września. Jego zadaniem jest promowanie korzystania z bardziej przyjaznych dla środowiska środków transportu niż samochody.

Żeby zachęcić kierowców do zostawienia auta w garażu, w wielu polskich miastach tego dnia komunikacja miejska będzie bezpłatna, a kasowniki w autobusach, tramwajach czy pociągach SKM zostaną wyłączone.

Na taki krok zdecydowały się m.in. władze Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Radomia czy Tychów.

ZOBACZ TEŻ: Ukradł kasownik z tramwaju. Tłumaczył, że wziął go na pamiątkę 

Nextbike – rowery miejskie za darmo

Ale to nie wszystko, bo za darmo wsiądziemy też na rower miejski. 22 września bezpłatnie przez godzinę będzie można jeździć na rowerach Nextbike m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Białymstoku, Lublinie, Katowicach, Pszczynie, Tychach, Zabrzu, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Kędzierzynie-Koźlu, Opolu, Legnicy, Stalowej Woli, Piotrkowie Trybunalskim, Piasecznie, Otwocku, Grodzisku Mazowieckim, Płocku, Ciechanowie, Kołobrzegu i w Koszalinie.

Z kolei aż dwie bezpłatne godziny czekają na rowerzystów w Częstochowie i Kaliszu, a w Łodzi opłaty nie będą pobierane przez cały dzień. 

Dzień bez samochodu – bezpłatna komunikacja w Warszawie

W Warszawie bezpłatne przejazdy będą obowiązywać w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Biletu nie trzeba będzie w sobotę kasować ani w metrze, ani w autobusach, tramwajach czy pociągach SKM, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”.

Również korzystanie z parkingów P+R będzie bezpłatne.

ZOBACZ TEŻ: Po Polsce kursuje szatański autobus. Fronda.pl żąda zmiany nr linii 

Zagłosuj

Które ze środków komunikacji preferujesz?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze