Dzień świętego Patryka 2018. Kiedy obchodzimy irlandzkie święto?

Magdalena Kulej
16.03.2018  14:30
Dzień świętego Patryka
Dzień świętego Patryka Fot: Shen Hong / East News

Obchody tego szczególnego dla Irlandczyków wydarzenia można spotkać na całym świecie.

Dzień świętego Partyka (ang. Saint Patrick's Day) to nie tylko święto narodowe Irlandii. To też jedno z najchętniej obchodzonych świąt na świecie. W wielu zakątkach globu organizowane są wówczas parady, koncerty i inne imprezy na cześć patrona Szmaragdowej Wyspy.

Kiedy i jak obchodzimy Dzień św. Patryka?

Dzień świętego Patryka obchodzimy 17 marca. Święto idealnie oddaje mentalność Irlandczyków. To kulturalna i niesamowicie radosna zabawa przy zielonym piwie.

Mieszkańcy przebierają się na zielono, a zewsząd wyłania się tzw. shamrock, czyli symbol Irlandii w kształcie trójlistnej koniczyny oznaczającej Trójcę Świętą.

Irlandczycy mają wówczas dzień wolny od pracy, więc radośnie przemierzają ulice Dublina i innych miast w zielonych paradach i festynach.

Tego dnia, oprócz legendarnego piwa Guinness, pije się też spore ilości whiskey. Każdy, kto chce uczcić ten dzień, wypija obowiązkowo tzw. „dzban Patryka”.

EN_00166050_0017
EN_00166050_0017 Fot: SE / East News

Dzień świętego Patryka – skąd się wziął?

17 marca został uznany za datę śmierci biskupa, któremu przypisywany jest chrzest Irlandii. Jego historia nie jest do końca jasna, a wokół jego osoby krąży wiele legend. Święty Patryk miał przepędzić węże z kraju, dokonać wielu cudów, nawracać i mieć zdolność przywrócenia wzroku.

Dzień Świętego Patryka w Polsce

Dzień świętego Patryka obchodzony jest też poza Irlandią. W innych krajach wiąże się jednak głównie z serwowaniem zielonego piwa i pokazami irlandzkich tańców.

Z tej okazji atrakcje przygotowały też polskie miasta. Jak poinformowała Ambasada Irlandii w Polsce, 19 polskich miast podświetli na zielono swoje znane budowle. 

Szmaragdowym blaskiem zabłyśnie aż 37 obiektów, m.in. Hala Stulecia we Wrocławiu, w Zabrzu - Szyb Maciej, w Poznaniu - Ratusz, Muzeum Zamkowe w Malborku, Tauron Arena w Krakowie, w Gdańsku - wiadukt przy ul. Uczniowskiej.

EN_01205368_0002
EN_01205368_0002 Fot: ADAM JANKOWSKI / East News
Zagłosuj

Obchodzisz Dzień św. Patryka?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze