E-papierosy znacznie bardziej szkodliwe? Najnowsze wyniki badań

Wojciech Kozicki
14.08.2018  09:58
e papieros elektroniczy papieros zdrowie palenie szkodliwość
e papieros elektroniczy papieros zdrowie palenie szkodliwość Fot: Pixabay.com

Czy są tak samo zabójcze jak zwykłe papierosy?

E-papierosy – wpływ na zdrowie. To nie tylko smaki, liquidy i nowe urządzenia. To także ogromne ryzyko. Ich szkodliwość jest większa, niż sądzono. Cena za palenie „elektronika” może być ogromna. Na łamach magazynu „Thorax” opublikowano nowe wyniki badań. Okazało się, że papierosy elektroniczne przyspieszają śmierć komórek w płucach i zwiększają ryzyko chorób płuc.

Elektroniczne papierosy – zdrowie, szkodliwość

Jak podaje standard.co.uk, naukowcy z University of Birmingham ustalili, że e-papieros może powodować stany zapalne w układzie oddechowym. Uszkadza także komórki, które odpowiadają za usuwanie z organizmu szkodliwe bakterie i alergeny.

Choroby palaczy

Czy elektroniczny papieros jest zdrowszy od tego z tytoniem? Z badań wynika, że powodują te same problemy zdrowotne, np. przewlekła obturacyjna choroba płuc (COPD).

Szefem badań jest profesor David Thickett. Jego zdaniem elektroniczny papieros to mniejsze ryzyko raka niż tradycyjny. Jednak wdychając opary z e-papierosa przez 20-30 lat, można nabawić się innych schrorzeń.

Uważam elektroniczne papierosy za bezpieczniejsze. Doradzam jednak sceptycyzm i pewną nieufność. Nie są tak bezpieczne, jak niektórzy próbują nam wmówić – powiedział Thickett. (standard.co.uk)

E-papieros - akumulatory i rak

Naukowcy z New York University School of Medicine mają na ten temat nieco inne zdanie. O ich badaniach pisaliśmy TUTAJ. Wykazali, że elektroniczne papierosy powodują raka i choroby serca. Powodują nawet destruktywne zmiany w DNA. Przyczyny to m.in. szkodliwy aldehyd w inhalatorach dymu nikotynowego oraz rosnąca moc akumulatorów.

Wyniki badań: toksyczne metale z urządzenia pod wpływem ogrzewania cewki przedostają się do wytwarzanych oparów - pisze agencja informacyjna Sputnik na swoim profilu społecznościowym. (Twitter.com/SputnikInt)

Elektroniczne papierosy - skład

Skład  w „dymie” z elektronicznych papierosów może przerazić. Palacze wdychają do płuc m.in. ołów, aresznik i chrom. Udowodnili to specjaliści z Johns Hopkins University's Bloomberg School of Public Health, a wyniki badań opublikowali na łamach "Environmental Health Perspectives".

ZOBACZ TEŻ: Lidl chce całkowicie wycofać papierosy ze sprzedaży

Zagłosuj

Palisz papierosy?

Liczba głosów:

Czy e-papierosy szkodzą?

E-papierosy - substancje smoliste:

Przeczytaj więcej
Komentarze