Epidemia wirusa wróciła. Umierają kolejne osoby, a lekarstwo nie istnieje

Wojciech Kozicki
09.08.2018  13:11
epidemia ebola wirus Afryka Polska gorączka krwotoczna
epidemia ebola wirus Afryka Polska gorączka krwotoczna Fot: Youtube.com

Wirus trafił już do Ameryki i Europy. Śmiertelność wynosi nawet 90 procent. 

Afryka, Demokratyczna Republika Konga. Wirus Ebola powrócił, epidemia wisi w powietrzu. Ministerstwo zdrowia podało, że odnotowano prawie 50 przypadków zachorowań, choroba zabiła już 9 osób w ciągu tygodnia. W sumie zmarło już 36 osób. Badania laboratoryjne potwierdziły, że to szczep tego samego wirusa, który zabijał kilka miesięcy temu. Na miejscu są przedstawiciele Czerwonego Krzyża.

Walka z rozprzestrzenianiem się gorączki krwotocznej jest utrudniona, ponieważ atakuje głównie w prowincji Kiwu Północne. Trwają tam walki między partyzantami, a siłami rządowymi. Miliony osób przebywa w obozach dla uchodźców.

Niektórzy nie przyznają się do tego, że chorują, by nie narazić się na napiętnowanie społeczne. Zdarzają się też przypadki, że złodzieje kradną rzeczy zarażonych. Jak podaje rynekzdrowia.pl, w 2012 roku mężczyzna w Ugandzie ukradł telefon chorego na Ebolę z izolatki. Wrócił do szpitala jako zarażony.

To dopiero początek epidemii i jest wiele pytań bez odpowiedzi. Jednak tym razem problem będzie bardziej skomplikowany i będzie nas kosztował znacznie więcej, niż poprzednio – powiedział  Peter Salama z World Health Organization. (washingtonpost.com)

25 osób zachorowało w miejscowości Beni. Służby sprawdzają, czy to na pewno wirus Ebola. Mieszka 350 tys. ludzi. 1 osoba jest także podejrzewana o bycie nosicielem w Butembo, gdzie żyje prawie milion obywateli. Jest to także kluczowe miejsce dla handlu i transportu z Ugandą, więc wirus może dostać się do kolejnego kraju.

ZOBACZ TEŻ: Epidemia gruźlicy na Ukrainie. Czy choroba zaatakuje w Polsce?

Ebola w Polsce?

Czy Polska jest bezpieczna? Kilka miesięcy temu podejrzewano, że marynarz chory na goraczkę krwotoczną przybył na pokładzie statku z Liberii do portu w Świnoujściu. Przeprawiał się promem Bielik przez Świnę. Trafił do szpitala im. Jana Garduły i zmarł.

Ryzyko wybuchu epidemii Eboli w Polsce jest zerowe – powiedział Jan Bondar z Głównego inspektoratu Sanitarnego. (poradnik zdrowie.pl)

Czy światu grozi pandemia? Przypadki zachorowań na Ebolę odnotowano już w USA i Europie. Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Zsuzsanna Jakab uważa, że nie da się uniknąć kolejnych zachorowań na ebolę na Starym Kontynencie.

Ebola - szczepionka

Jak podaje washingtonpost.com, to 10 wybuch epidemii Eboli w Demokratycznej Republice Konga od lat siedemdziesiątych. Poprzednia wybuchła w maju i zabiła 33 osoby. Wykorzystano wówczas eksperymentalną szczepionkę. Służby użyją jej także tym razem. Zapewni ją firma farmaceutyczna Merck. Zaszczepionych będzie nawet 300 tys. osób.

Ebola – zarażenie, objawy i przebieg choroby

Wirus Ebola przenosi się przez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi. Można zarazić się nie tylko od ludzi, ale także od zwierząt. Choroba nie roznosi się drogą kropelkową, ale może zostać przeniesiona drogą płciową lub przez kontakt z zakażonymi przemiotami.  Wykrytoprzypadki, gdy ludzie zachorowali po ugryzieniu przez małpę lub nietoperza, lub po prostu zjedli mięso chorych zwierząt.

Wirus może przetrwać w organizmie nosiciela nawet rok. Ciała zmarłych również mogą zarażać, co jest dużym problemem ze względu na tradycję związaną z chowaniem bliskich. Rodziny dotykają zwłok, rozprzestrzeniając chorobę.

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, śmiertelność w przypadku tej choroby zakaźnej wynosi nawet 90 procent.  Większość chorych umiera z powodu wykrwawienia. Początkowo choroba ma objawy jak grypa (wysoka temperatura, bóle mięśni, wymioty, biegunka, wysypka). Później dochodzi doi krwawień z jam ciała, pojawiają się krwotoki wewnętrzne. Lekarstwo na Ebolę jak na razie nie istnieje.

ZOBACZ TEŻ: Superbakteria w Polsce. Jest odporna na antybiotyki

Zagłosuj

Czy obawiasz się eboli w Polsce?

Liczba głosów:

Ebola w Afryce - sceny jak z horroru:

Przeczytaj więcej
Komentarze